Synovi je 17 let, pobírá sirotčí důchod a chce změnit od září studijní obor. Pozastaví mu výplatu důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 2. listopadu 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,mám dotaz .Syn pobírá sirotči důchod je mů 17 let je druhem ročníkem na střední skole a chce teď nechat teto obor a od zari změnit ho na jiný .Mám dotaz ohledně výplat důchodu,bude jemu důchod pozastaven po dobu co kluk bude doma? Děkuji za odpověď.
Alice
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Váš syn studuje a pobírá sirotčí důchod. Má v plánu studium ukončit a začít jiné studium v příštím školním roce. Zajímá Vás, zda po dobu, kdy studovat nebude, bude mít stále nárok na výplatu sirotčího důchodu nebo ne.

Dobrý den, paní Alice,

nárok na výplatu sirotčího důchodu bude mít syn tehdy, pokud bude považován podle zákonné definice za nezaopatřené dítě. Kromě studentů denního studia je za nezaopatřené dítě považován také mladistvý do 18 let, který je veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Pokud se tedy syn po ukončení studia zaregistruje na úřadu práce, může pobírat sirotčí důchod do 18. narozenin. Poté může pobírat sirotčí důchod jen v případě, že bude studovat v denní formě studia, nejdéle však do dosažení 26 let věku.

Ať se Vám i synovi daří.

Barbora Váchová