Synovi byl přiznán příspěvek na péči. Onemocněl ale dříve, je možné žádat o proplacení dávky zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 11. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den. V březnu mi vážně onemocněl syn a pro toto onemocnění zůstal připoután na lůžko. Od kamarádky jsem se dozvěděla, ze bych mohla Zadat o příspěvek na péči. V zari jsem tedy požádala. Nyní prislo z UP potvrzeni o přiznání dávky. Dávka bude tedy vyplacena zpětné od podání žádosti. Chci se zeptat- pokud je syn takto nemocný od března a ja mam vsechny lékařské zprávy je mozno zadat o proplacení zpětné od doby nemoci? Tj. od března? Mam podat odvolání proti rozhodnutí? Dekuji.
Lenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám v březnu vážně onemocněl syn. Později jste se dozvěděla, že můžete žádat o příspěvek na péči. Zažádala jste v září a příspěvek byl synovi přiznán. Ptáte se, jestli je možné se odvolat a žádat o vyplacení dávky zpětně k březnu, kdy syn onemocněl.

Dobrý den,

je mi líto, že Váš syn vážně onemocněl. Je dobré, že jste zažádala o příspěvek na péči a že byl synovi již přiznán.

Příspěvek na péči se vyplácí zpětně ke dni podání žádosti. I když podáte žádost ke konci měsíce, tak Vám po jeho přiznání náleží za celý měsíc, ve kterém byla žádost podána. Žádat o jeho vyplacení ke dni začátku onemocnění však bohužel nelze.
Z toho, co píšete, nevím, jaká je Vaše rodinná a finanční situace. Na úřadu práce lze žádat i o další dávky – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení apod. V tomto bych doporučila se obrátit na příslušný úřad práce podle místa trvalého bydliště, kde Vám sdělí, na které dávky byste případně měli nárok.

Přeji Vám mnoho sil a vše dobré.

Olga Stránská