Synovi bude zpětně vyplacen sirotčí důchod. Bude mi odejmut příspěvek na bydlení?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Zdravím ,chci se zeptat zda mi bude odejmuta dávka příspěvek na bydleni 4čtvrtleti když nezletilemu synovi v listopadu bylo i zpětně vyplaceno sirotčí důchod po otci ,nebo bude příspěvek jen ponížen?Děkují😎

Romík

Nezletilému synovi byl v listopadu zpětně vyplacen sirotčí důchod. Ptáte se, jestli Vám kvůli tomu ve IV. čtvrtletí bude odebrán nebo jen snížen příspěvek na bydlení .

Dobrý den,

sirotčí důchod syna, který s Vámi žije ve společné domácnosti se skutečně do posuzovaných příjmů pro nárok na příspěvek na bydlení započítává. Jestli Vám bude příspěvek úplně odebrán nebo jen snížen záleží na výši příjmů v posuzovaném předchozím čtvrtletí v poměru k nákladům na bydlení. Pro představu je možné si vyplnit orientační kalkulačku. Pro bližší informace a posouzení Vaší individuální situace doporučuji obrátit se přímo na příslušné Kontaktní pracoviště ÚP ČR nebo na Call centrum ÚP ČR 800 77 99 00.

Pokud by Vám byl příspěvek odebrán lze poté opětovně o dávku zažádat. Žádost je nyní nově možné podat i online prostřednictvím Klientské zóny Jenda.

S úctou

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz