Synovec nedědil po svém otci. Může po něm být vyžadováno zaplacení dluhů zemřelého otce.

Dobrý den.Mému synovci před 2 roky zemřel otec,synovec nebyl obeslán kvůli dědickému řízení.Může po něm někdo vyžadovat zaplacení případných exekucí nebo dluhů po zemřelém otci?O čem věděl,tak zaplatil,ale bojí aby se zase něco neukázalo,třeba nějaké exekuce o kterých neví.Děkuji..

Shrnutí dotazu

Dobrý den.Mému synovci před 2 roky zemřel otec,synovec nebyl obeslán kvůli dědickému řízení.Může po něm někdo vyžadovat zaplacení případných exekucí nebo dluhů po zemřelém otci?O čem věděl,tak zaplatil,ale bojí aby se zase něco neukázalo,třeba nějaké exekuce o kterých neví.Děkuji..

Odpověď na dotaz

Dobrý den, Iveto,

Vašemu synovci zemřel otec, který měl dluhy. Synovec po otci nedědil. Máte obavu, aby se neobjevily další dluhy a ptáte se, zda by je synovec musel zaplatit.

Pokud synovec nebyl účasten dědického řízení a po otci nedědil, nemohly na něj přejít žádné dluhy. Není tedy povinen cokoliv za otce hradit. Pokud by se ozvali další věřitelé, ať je informuje, že po otci nedědil a že jeho dluhy jeho smrtí zřejmě zanikly. Pokud by se synovec potřeboval poradit podrobněji, jak v jednotlivých situacích ve vztahu k věřitelům nebo exekutorům postupovat, doporučovala bych, aby vyhledal pomoc advokáta.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843