Synovci bude v dubnu 18 let, nebydlí s matkou, nemají dobrý vztah. Může žádat už nyní, aby sirotčí důchod chodil jemu?

Odpověď na dotaz ze dne 28. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám sinovec kterému bude v dubnu 18 a už teď nebydlí s matkou, po otci má sirotčí důchod a chtěl by aby mu chodil důchod k jeho rukám jelikož s matkou nemá dobrý výtah. Může mu chodit důchod už teď nebo musí počkat do plnoletosti. A popřípadě jak formulovat dopis kterým oto žádá děkuji. Jana
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Jano,

ptáte se nás, zda Váš synovec může pobírat sirotčí důchod do vlastních rukou a zda musí počkat do plnoletosti. Zajímá Vás, jak formulovat dopis, kterým o to můžete požádat.
Sirotčí důchod lze pobírat do vlastních rukou až nabytím plnoletosti. Stačí požádat o změnu výplaty sirotčího důchodu.

Váš synovec může již nyní poslat dopis na Českou správu sociálního zabezpečení a požádat v něm o změnu výplaty sirotčího důchodu. Dopis by měl obsahovat popis situace, rodné číslo matky (současného příjemce) a údaje o novém příjemci.
Ve Vašem případě by to bylo rodné číslo synovce a jeho číslo účtu nebo adresa, na jakou mu má být sirotčí důchod zasílán. Je důležité zmínit, že změnu výplaty požaduje k datu dovršení osmnáctého roku.

Dřívější změna výplaty sirotčího důchodu by byla možná, pokud by byl stanoven opatrovník nebo zvláštní příjemce sirotčího důchodu, kterým byste mohla být i Vy. Je však třeba vzít v úvahu délku těchto řízení, která pravděpodobně překročí datum osmnáctých narozenin Vašeho synovce. Pokud byste to chtěli zkusit, můžete se obrátit na odbor sociálně právní ochrany dětí nebo na občanskou poradnu.
Pokud není v současné době sirotčí důchod využíván pro své účely, jedná se o zneužití dávky a i v tomto případě se můžete obracet na výše zmíněné instituce.

Pro více informací o změně výplaty sirotčího důchodu se můžete obrátit na Call centrum CSSZ, kde se po sdělení rodného čísla synovce můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová