Synova babička má rakovinu krku, léčba neprobíhá dle očekávání, hubne, zvrací, je unavená. Co čekat dál?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, synově babičce (55let) zjistili rakovinu krku. Zjistili to tak, že špatně polykala, tak šla k lékaři, další zkoumání ukázalo rakovinu krku a pak i to, že má zasažen i část žaludku, myslím, že mi říkala, že i jícen... Toto vše se odehrálo v prosinci 2020, to byla ještě čilá. V lednu nastoupila na chemoterapii. Asi cca 20.3.2021 ji dali do domácího léčení, že léčba neprobíhá tak, jak měla. Co si pod tím mám představit? Po chemo měla jít na operaci, ale její syn mi sdělil, že na operaci nepůjde. Prosím, že to neznamená to, že se to nedá vyléčit a je jen pro svůj klid doma až dokonce. Stav má špatný. Opravdu hodně zhubla, nemůže jíst, protože vše vyzvrací, jen leží a prý sotva mluví, je prý velmi unavená. Na chemo nebyla cca 14 dní. Je její stav způsoben chemoterapíí a stav se jí zlepší nebo je její stav nemocí a nezlepší se? Jen podotýkám, že žila zdravě. Nekouří, nepije, žije na vesnici, je cyklistka a pracuje ve školství, v rodině onemocnění toto nikdo neměl. Když chemoterapie nezabírá dle očekávání lékařů, tak co bude dál? Čekají lékaři, až se stav zlepší a pak začnou jinou léčbu? Děkuji za odpověď. Petra

Petra

Dobrý den, paní Petro,

babička Vašeho syna se léčí s rakovinou v oblasti krku s postižením žaludku a pravděpodobně i jícnu. Nastoupila k léčbě chemoterapií a v plánu byla operace. Její stav se však výrazně zhoršil a operaci není možné provést. Zároveň byla ukončena chemoterapie, údajně proto, že léčba neprobíhala podle očekávání. Stav babičky je velmi špatný, nemůže nic jíst, vše vyzvrací, nemá sílu, zcela ulehla a nemůže ani mluvit. Ptáte se, jak máte situaci rozumět, na co se připravit, co lze očekávat.

Bohužel se rakovina nevyhýbá ani lidem, kteří žijí zdravě a v jejichž rodině se podobné onemocnění nikdy nevyskytlo. A bohužel se také stává, že léčba, od které lékaři očekávají zpomalení nemoci, konkrétnímu pacientovi nepomůže. Nemohu Vám říct nic s jistotou, protože nejsem ošetřujícím lékařem babičky a nemám dostatek informací. Ale dle toho, co bylo babičce, či jejímu synovi sděleno, lze předpokládat, že ke zhoršení stavu došlo v důsledku postupu onemocnění. Pokud operaci není možné uskutečnit a chemoterapie nepomáhá tak, jak lékaři čekali, není bohužel možné očekávat, že se stav babičky zlepší. Bylo by chybou v této situaci dávat další onkologickou léčbu, protože by babičku ještě více vyčerpala. Babička nyní bude potřebovat důslednou léčbu takzvaně symptomatickou – zaměřenou na tišení obtěžujících příznaků onemocnění. Tedy v tomto případě zvracení a případně i bolesti či dušnosti. Sílu babičce již bohužel nebude možné vrátit, je však důležité jí ulevit, aby ji potíže co nejméně vyčerpávaly. Zkuste se obrátit na ambulanci paliativní péče, domácí či lůžkový hospic ve Vašem okolí.

Přeji celé Vaší rodině dostatek sil k tomu, být pro babičku oporou v tak těžké situaci.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz