Syn zemřel ve 22 letech na malobuněčný plicní karcinom. Myslím, že včasné CT by mu zachránilo nějaké roky.

Odpověď na dotaz ze dne 6. 12. 2021 zobrazit původní dotaz

Zemřel my 22 letý syn malobuněčný karcinom plyc v únoru zánět podhrudnice. Zápal levé plyce .Březen rengen zvětšený plycni hylus změny v levo .Poté stále potíže ct objednání na červenec 9 .7.ct 28.7.umrti .Včasné ct by mu zachránilo nějaké roky

Jana

Váš syn zemřel ve věku 22 let na malobuněčný plicní karcinom. Jeho obtíže začaly v únoru, kdy prodělal zánět pohrudnice a levostranný zápal plic. Na rakovinu se přišlo až v červenci a do měsíce poté Váš syn zemřel.

Milá paní Jano,

to je mi moc líto. Asi si ani neumím představit, jak je to hrozné přijít o syna v tak mladém věku. Samozřejmě chápu, že přemýšlíte nad tím, co se mělo udělat jinak. Je smutné, že na CT vyšetření čekal tak dlouho. Ale nejsem úplně přesvědčená o tom, že kdyby bylo CT provedeno již na jaře, zachránilo by to Vašemu synovi život nebo změnilo zcela zásadně jeho prognózu. Pravděpodobně již v té chvíli bylo onemocnění generalizované a nevyléčitelné. Ale to samozřejmě nevíme s jistotou a úplně rozumím tomu, že pokud obtíže po antibiotické léčbě neodezněly, máte oprávněný pocit, že tomu lékaři měli věnovat více pozornosti. Nevím, zda za dlouhým čekáním Vašeho syna na CT vyšetření stálo podcenění symptomů ze strany lékaře, obava z vystavení mladého člověka velké radiační zátěži, zahlcení zdravotního systému covidovými pacienty nebo něco úplně jiného. Bohužel malobuněčný plicní karcinom je onemocnění velmi agresivní, spojené s nepříznivou prognózou i přes veškeré pokroky v moderní medicíně.

Moc mne mrzí, co jste prožila, a chápu, že Vaši bolest lze jen těžko zmírnit. To, co se stalo, již změnit nedokážeme. Přemýšlím, co by Vám mohlo pomoci teď takto náročnou životní situaci zvládnout. Jestli máte někoho, s kým si můžete o svém trápení popovídat. Někdy to může být úlevné. Ať už by šlo o kamarádku, poradce pro pozůstalé, psychoterapeuta, přijít na setkání pro truchlící nebo třeba oslovit známého, který má podobnou zkušenost se ztrátou milovaného člověka. Nebo zda máte nějakou činnost, která Vám přinese uvolnění a odpoutání se od smutku. Myslím na Vás a přeji Vám, aby čas, alespoň trochu zhojil Vaši bolest a abyste našla nějaké zdroje útěchy a radosti ve svém dalším životě.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz