Syn pracoval na HPP, studoval a pobíral sirotčí důchod. Nemůže mít z toho problém, že odváděl sociální a zdravotní pojištění?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 3. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, syn studuje na vysoké škole navazující magisterské prezenční studium, ale jelikož zjistil že bych chtěl studovat jiný obor chce studium ukončit k 1.4.2024. Současně mu byla nabídnuta práce na HPP formou home-(Office) od 2.1. 2024 takže na této pozici odvádí SP a ZP a současně pobírá sirotčí důchod. Když jsem volal do místní pobočky paní poradkyně nám na začátku roku řekla že v případě že má studijní formu prezenční tak nezáleží na druhu pracovního poměru a žádné jiné informace nám neřekla. Nebude z toho mít syn problém že studoval, pracoval na HPP a dotoho pobírat sirotčí důchod ?

Jitka

Píšete nám, že Váš syn studuje na vysoké škole prezenční formou. K 1. 4. měl studium ukončit a začít studovat jiný obor. Od února pracuje na HPP. Pracovnice Vám sdělila, že u prezenčního studia nezáleží na formě pracovního poměru. Máte obavy, aby z toho syn neměl potíže.

Dobrý den,

je tomu tak, jak Vám sdělila pracovnice úřadu. U prezenční formy studia nezáleží na formě pracovní činnosti. Takový student tedy může současně pracovat i na HPP a pobírat sirotčí důchod. Omezení je u dálkového (kombinovaného) studia, kdy je možné také pracovat, ale pouze v rozsahu, který nezakládá na povinnosti odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Pokud ale syn nyní studium přeruší, je povinen tuto skutečnost úřadu nahlásit do 8 pracovních dní. Sirotčí důchod mu bude přerušen až do doby, než začne studovat nový obor a úřadu dodá nové potvrzení o studiu. 

Více informací si můžete přečíst v odkaze sirotčí důchod a ukončení studia.
Další informace můžete získat i v call centrum České správy sociálního zabezpečení.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz