Syn podal potvrzení o studiu na ČSSZ, ta na dotaz reagovala, že ho asi ztratili. Může syn kromě stížnosti uplatnit i penále z každého sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 9. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Prestoze syn predal potvrzeni o studiu ohledne vyplaceni sirotciho duchodu, jako kazdy rok, a ma razitko z podatelny z mesice rijna, doted mu neprisla zadna zpetna reakce z CSSZ...a tudiz ani vyplata na ktere je zavisly....ptam se..krome zaloby za necinnost, ma syn narok uplatnit i 8% penale z kazde mesicni vyplaty? Na muj dotaz, proc to jeste neprislo, pani na CSSZ odpovedela, ze se to nejpus ztratilo a ze jsme jenom lidi.. .ale z toho muj syn vysokoskolskou kolej jaksi nezaplati.... Dekuji
Radka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete nám ohledně sirotčího důchodu Vašeho syna. Nacházíte se v situaci, kdy Váš syn stejně jako v předchozích letech doložil v říjnu 2018 potvrzení o studiu. Přesto mu doposud není vyplácen sirotčí důchod a ani neobdržel rozhodnutí ze strany ČSSZ. Uvádíte, že od ČSSZ se Vám dostalo vysvětlení, že se potvrzení o studiu nejspíš ztratilo. Ptáte se, jestli má syn nárok na 8% penále z každé měsíční výplaty.

Vážená paní Radko,

je zcela pochopitelné, že několikaměsíční výpadek výplaty sirotčího důchodu působí synovi i Vám nemalé komplikace. Nedivím se, že chcete situaci řešit.

Obecně si lze na postup ČSSZ stěžovat a žádat o nápravu na jejím ústředí a u nadřízeného ministerstva (MPSV). V případě neúspěchu je možné podat podnět k šetření u veřejného ochránce práv.

Informace, jak ve Vaší situaci postupovat, jsem zjišťovala v Call centru ČSSZ a na informační lince kanceláře veřejného ochránce práv.
V kanceláři veřejného ochránce práv doporučují poslat na ČSSZ doporučený dopis s tím, že žádáte o obnovu výplaty sirotčího důchodu (vč. zpětného doplacení za předchozí měsíce) a nebo o rozhodnutí ohledně nároku na sirotčí důchod (proti kterému se lze případně odvolat).

Co se týče odškodnění, tak dle kanceláře ombudsmana o něj žádat lze, přičemž jeho výše není stanovena. Požadovanou výši odškodnění lze navrhnout dle vlastního uvážení. O odškodnění je možné žádat na příslušném ministerstvu.

Předpokládám, že kromě odškodnění může být Vaší prioritou i dosažení toho, aby obnova výplaty a zpětné doplacení za předchozí měsíce proběhly co nejdříve. Dle pracovnice Call centra ČSSZ je nejrychlejším způsobem, jak toho dosáhnout, doručení nového potvrzení o studiu. Druhou možností je, že ČSSZ bude již zaslané potvrzení dohledávat. To však údajně může trvat delší dobu. V případě, že se jej dohledat nepodaří, bude ČSSZ syna žádat o dodání nového potvrzení o studiu.

Vzhledem k tomu, že uvažujete o podání žádosti o odškodnění, tak v případě, že se rozhodnete ČSSZ rovnou dodat nové potvrzení o studiu, tak je dle kanceláře veřejného ochránce práv vhodné přiložit k němu dopis výše zmiňovaného obsahu, ve kterém navíc vysvětlíte, z jakého důvodu zasíláte potvrzení znovu. Zároveň k dopisu přiložte kopii potvrzení z podatelny z října 2018. Tím dáte jasně najevo, že nejde o Vaše pochybení.

Konkrétněji se ohledně postupu můžete poradit na informační lince veřejného ochránce práv na tel. 542 542 888. Aktuální stav ohledně sirotčího důchodu syna lze zjišťovat po sdělení jeho rodného čísla v Call centru ČSSZ.

Držím palce, aby se podařilo situaci brzy zdárně vyřešit.

S úctou za poradnu Cesty domů

Monika Vaníčková