Syn po prázdninách nastupuje na střední školu, bude pobírat sirotčí důchod i v době prázdnin?

Odpověď na dotaz ze dne 23. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám dotaz. Syn 15 let skončil Základní školu a nastupuje na střední od záři. Co mám udělat aby mu syrotci důchod chodil. Domů nám nic nepřišlo a ze školy papír o nástupu dostane až v září. Bude přes letní prázdniny pobírat nebo jak to bude. Děkuji za odpověď
Miroslava Soukupová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o svém 15letém synovi, který ukončil základní školu a po prázdninách bude nastupovat na střední školu. Ptáte se, jestli bude synovi chodit sirotčí důchod i v době prázdnin.

Dobrý den, paní Soukupová,

Váš syn ukončil docházku na základní škole a v září bude pokračovat na jiné střední škole, soustavně se tak připravuje na budoucí zaměstnání, a proto mu náleží sirotčí důchod i za období prázdnin. V praxi to je ale tak, že se Česká správa sociálního zabezpečení vždy řídí aktuálním potvrzením o studiu, které většina škol vydává pouze na konkrétní školní rok. Je povinností veškeré změny (ukončení studia, nové studium apod.), hlásit ČSSZ do osmi dní ode dne, kdy se tak stane. Po ukončení studia ČSSZ sirotčího důchod zastaví. V září, s novým potvrzením o studiu, bude sirotčí důchod obnoven a zároveň bude vyplacen i zpětně za období prázdnin.

Pro zcela konkrétní informace bych Vám doporučila zavolat na Okresní pracoviště ČSSZ podle místa bydliště, kde se po nahlášení rodného čísla syna můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská