Syn má zhoubný nádor na mozku. Může mu pomoci konopí?

Odpověď na dotaz ze dne 14. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Muj syn 27 let.ma nador na mozku zhoubny.chemoterapie nezabrala.je na tom zle.dvojite videni nechodi.ji hodne.ma predepsane konopi.cekame na vysledky.muze memu synovi pomoc konopi
Martina
Váš syn je po složité protinádorové léčbě nádoru mozku. Bohužel léčba nebyla úspěšná, syn na tom není dobře. Nově má předepsáno konopí a vy se ptáte, zda mu může pomoci.

Vážená Martino,

představuji si, že vaše otázka směřuje k tomu, zda konopí dává naději na léčbu nádoru samotného. Bohužel si myslím, že konopí v případě vašeho syna má pomoci s léčbou průvodních příznaků, nikoli s léčbou nádorového onemocnění. Konopí ulevuje bolestem, zlepšuje chuť k jídlu, zmírňuje křečové stavy a podobně. Čili v tomto smyslu mu pomoci může. Nádor ale vyléčit neumí.

Velmi vám doporučuji obrátit se na nemocniční paliativní tým v místě, kde je syn léčen – pokud je takový tým v nemocnici zřízen, případně na ambulanci paliativní medicíny či lůžkový nebo domácí hospic. Lékaři, kteří na těchto jednotkách pracují spolu s dalšími profesionály dokáží pomoci s řadou průvodních příznaků, které způsobují pokročilé nádorové nemoci. Měli by umět vám poradit také ohledně léčby konopím.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová