Syn má zdravotní potíže, pokusil se o sebevraždu. Přijde o sirotčí důchod, když by na rok přerušil školu?

Odpověď na dotaz ze dne 5. srpna 2016 zobrazit původní dotaz
Dobry .syn se pokusil o sebevraždu spolykal prašky.Skoro dva roky se leči na gastru kde mu zjistili clostridii a draždivy trančnik.Psychomaticke potiže,dopručeno klinicky psycholog.Ma uzkostnou poruchu a lehke mentalni postiženi.Ucil se jako maser ,jenže byl sikanovan a zesměšovan neni manualne zručny.Pro castou nemoc nema ukončen 1 ročnik.Nechce se tam vratit ma strach.jeho otec spachal sebevrazdu.Mam o syna strach.Mužu mu vyridit přerušeni učeni z duvodu nemoci na jeden rok.Apak ho dat na jinou školu.Syn dostava hezky sirotči duchod ja jsem na invalidnim duchodě. bude mit narok na sirotři duchod .Děkuji za odpověd.
dasa
Píšete o svém strachu o syna a o jeho zdravotních potížích a ptáte se, jak je to s jeho nárokem na sirotčí důchod v případě, že přeruší na rok školu.

Dobrý den.

Váš syn má zdravotní potíže – úzkostnou poruchu a dráždivý tračník, k tomu lehké mentální postižení. Jedná se o psychosomatická onemocnění, což znamená, že je výrazně ovlivňuje psychická pohoda či nepohoda. Píšete, že syn byl ve škole šikanován a že se pokusil zabít spolykáním prášků. Jistě to pro Vás jako matku není jednoduchá situace. Snažíte se svého syna podpořit, přemýšlíte o tom, jak mu pomoci při přípravě na budoucí povolání, jakou školu vybrat, aby mu v ní bylo dobře. Rozumím, že máte strach, aby jednou předčasně neukončil svůj život jako jeho otec.

Pro Vás i pro Vašeho syna je důležité nezůstat v takto náročné situaci sám. Lékařem byla Vašemu synovi doporučena péče klinického psychologa. Nevím, jestli jste už s nějakým psychologem navázali spolupráci. Rozhodně bych Vás v tomto směru chtěla povzbudit, pokud jste tak ještě neučinili. Pokud potřebujete na psychology zjistit kontakt, můžete si projít seznam klinických psychologů v Praze nebo vyhledat kontakty na klinické psychology a psychoterapeuty po celé České republice.

Vzhledem k tomu, že jste přišla o manžela a jste tedy na péči o syna sama, chtěla bych povzbudit i Vás, abyste pro sebe vyhledala podporu. Už to, že jste se obrátila s dotazem na naši poradnu, je důkazem, že hledáte řešení a umíte si říci o pomoc. Možná máte ve svém blízkém okolí někoho, s kým můžete sdílet svou situaci a kdo Vám dodává povzbuzení. Zároveň je někdy úlevné a užitečné moci složité věci konzultovat s odborníkem, který Vás může podpořit ještě jiným způsobem. Na výše uvedených odkazech tedy neváhejte hledat pomoc i sama pro sebe.

Pokud byste doma řešili opět nějakou krizovou situaci nebo byste naléhavě potřebovala s někým promluvit, můžete se obrátit na některou z linek důvěry nebo krizových center.

Nyní k sirotčímu důchodu. Ten náleží těm, kdo se soustavně připravují na budoucí povolání (tedy studují) až do věku 26 let. Pokud Váš syn bude mít přerušené studium ze zdravotních důvodů, potom naplní další podmínku – nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz a nárok na důchod bude tedy nadále mít. V případě, že naváže studiem na jiné škole, o důchod nepřijde, dokud bude studovat. V případě, že by se studiem úplně přestal, náleží mu sirotčí důchod do 18 let, pokud je veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Vše ohledně sirotčího důchodu si můžete pročíst na těchto stránkách nebo se obrátit na Call centrum ČSSZ.

Přeji Vám i Vašemu synovi hodně sil a povzbuzení.

Martina Tesařová