Syn má recidivu nádoru, metastázy v kostech. Může mu 10 kůr radioterapie pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 19. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den chtela bych se zeptat sinovi jsou 4 roky v ratil.jse nam nador ted v pusince ma tetastazi v nezickach v kosti davaji mu prodlouzeni zivota ma sin 10 radiao terapii me prijde ze je jich malo kazdy rika prodlouzeni zivota chtela bych jss zeptat pomaha radio terapie znici metastazi muze nadar ....??
Patricie
Váš čtyřletý syn má zhoubný nádor, který se po léčbě vrátil a rozšířil se do kostí. Lékaři plánují ozáření - celkem 10 dávek. Pokud tomu dobře rozumím, cílem je prodloužit život, nikoli nemoc zcela vyléčit. Máte obavy, jestli ozáření je dostatečné …

Vážená Patricie,

neumím si představit, v jaké situaci se nacházíte a chápu, že napsat takový dotaz musí být velmi těžké. Já bohužel nejsem ani pediatr ani onkolog, neznám podrobnosti o nemoci vašeho synka a nejsem tedy schopna na váš dotaz odpovědět. Co považuji za důležité je:

1/ Znovu, klidně i opakovaně, vše probrat s lékaři – co ozáření synkovi přinese – prodloužení života?, v řádu měsíců, let?, může ho něčím ohrozit?, je úplné vyléčení možné?, existuje jiná možnost – jiná léčba nebo jiný postup?

2/ Pro léčbu většiny nemocí a nádorů obzvláště dnes existují jasně dané protokoly – postupy, které lékaři dodržují. Tyto postupy vznikly na základě zkoumání toho, co léčba nemocnému přinese prospěšného a čím mu naopak může ublížit. Pokud tedy naordinovali 10 dávek ozáření, důvěřovala bych jim, že je to dávka, která synovi neublíží a může pomoci s léčbou metastáz.

3/ Z televize a internetu se někdy zdá, že pacienti nedostanou léčbu, kterou nutně potřebují. Chci vás ujistit, že tomu tak v drtivé většině případů není a u dětí už vůbec ne. To, že pacient někdy nedostane léčbu, která je velmi drahá, výsledky jsou hodně nejisté a naděje na úspěch je minimální, je pravda. Pokud jde ale o léčbu běžně dostupnou, odzkoušenou a s velkou nadějí na to, že pacientovi pomůže, pak věřte, že jí dostane.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová