Syn má 2. stupeň příspěvku na péči, navýšily se částky 3. a 4. stupně. Bude se zvyšovat i částka 2. stupně?

Odpověď na dotaz ze dne 25. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, můžu se zeptat, zda se bude zvyšovat pnp 2 stupeň? Minulý rok bylo řečeno, že se bude zvedat od 2-4stupne, zvýšili se pouze 2 posledni. Syn má 5 bodů, tedy 2 stupeň, přijde mi celkem nespravedlivé,že o 1 bod je tak velký finanční rozdíl. Pobirame 6600 Kč, při 3 stupni je to 13 900 Kč, což je teda velmi velký skok. Syna vozím do školy mimo okres,(50km denně),práce se shání velmi těžko, za 5 hodin syna opět vyzvedavam ze školy a dost času trávíme učením. Budu ráda, zda mi odpovíte, jestli se tedy uvažuje o zvýšení 2 stupně. Děkuji Radka.
Radka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Radko,

ráda byste věděla, zda se bude zvyšovat příspěvek na péči nebo zda se o tom alespoň uvažuje. Vzhledem k nákladům na péči o syna Vám navíc připadá nespravedlivý tak velký finanční rozdíl mezi druhým a třetím stupněm.

Poslední navýšení pro všechny stupně proběhlo v roce 2016, a to o 10%. V roce 2019, tak jak píšete, proběhlo skokové navýšení příspěvku, a to pouze ve třetím a čtvrtém stupni. Toto navýšení bylo prosazeno pro ty příjemce dávky, kteří nevyužívají pobytové sociální služby.

Zároveň se vážně uvažovalo o zavedení valorizačního mechanismu pro tuto dávku. Podle ministryně Maláčové by měla být změna navázána na širší novelu zákona o sociálních službách, což je systémová změna, která si vezme svůj čas. Možná už nyní společně se mnou tušíte, že jeden z důvodů, proč se zatím na tomto poli nic neděje, alespoň navenek, může být ten, že politiky zaměstnává již přes rok koronavirová krize.

Předpokládám, že o možnosti zvýšení příspěvku o 2.000  Kč víte. Přesto Vás pro jistotu na ni upozorním. O tuto částku může být výše příspěvku navýšena, pokud oprávněná osoba a osoby s ní společně posuzované mají nízký příjem.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal