Syn k 31.8. ukončil studium a 1.9. nastoupil do zaměstnání. Dostane sirotčí důchod ještě za září?

Odpověď na dotaz ze dne 20. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dd, syn ukoncil studim 31.8. Od 1.9. Nastoupil do zamestnani, ma narok v mesicibzari ještě na siroci duchod? Vyplatu dostane az dalsi měsíc. Dekuji za odpověď Zuza
Zuzana

Dobrý den, paní Zuzano,

aby měl Váš syn nárok na sirotčí důchod, musí splňovat tyto podmínky:

1) Mít status nezaopatřeného dítěte – za nezaopatřené dítě je ze zákona považován tehdy, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání (§21 odst.1 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění). Je mu méně než 26 let.

2) Neúčastní se úhrad sociálního pojištění.

Vzhledem k tomu, že Váš syn ukončil studium a nastoupil do zaměstnání, od 1.9. je povinně účasten na sociálním pojištění. Tím ztrácí nárok na sirotčí důchod.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která synovi sirotčí důchod vyplácí. Sdělíte-li pracovnicím jeho rodné číslo (když bude syn souhlasit), můžete se bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Lucie Přádová