Syn dokončil školu, ale zkoušky má v září, pak jde na úřad práce. Bude mít nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 18. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám dotaz ohledně sirotciho důchodu syn 23 let dokončil školu,ale závěrečné zkoušky bude dělat až v září tak po prázdninách jde na úřad práce nevím někde jsem četla že i když bude na úřadu práce je pořád veden jako nezaopatrene dítě a měl by mít ještě nárok na sirotčí důchod děkuji.
Alena Švarcová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že je synovi 23 let, po prázdninách jde na závěrečné zkoušky. Jestli to dobře chápu, ptáte se, jestli bude mít nárok na sirotčí důchod i po dokončení studia díky tomu, že bude hlášen na úřadu práce.

Dobrý den,

píšete, že jste slyšela, že nahlášení se do evidence úřadu práce zajišťuje nárok na sirotčí důchod. Je tomu tak ale pouze do věku 18 let. Po skončení povinné školní docházky se za neopatřené považuje dítě nejdéle do 26 let věku, a to pouze, pokud soustavně studuje na střední nebo vysoké škole, pro nemoc nebo úraz nemůže studovat (připravovat se na budoucí povolání) ani vykonávat výdělečnou činnost, pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav není schopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, je mladší 18 let, a přitom je vedeno v evidenci úřadu práce.

Jinými slovy, dokud bude Váš syn studovat denní studium, nejdéle do 26 let věku, měl by mít dále nárok na sirotčí důchod. Pokud nebude studovat a pokud nesplňuje jiné výše uvedené podmínky „nezaopatřeného dítěte“, tak nárok ztratí.

Přeji vše dobré.

S pozdravem

Veronika Drnková