Švagrové vzali pro nádor ledvinu a část druhé, nyní zpevňovali páteř kvůli metastázám. Co čekat dál?

Odpověď na dotaz ze dne 11. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, švagrová je dva roky po operaci zhoubného nádoru jedné celé ledviny a druhé kousek. Má metastázy na páteři. Nádor tlačí na obratle - byla provedena operace na zpevnění páteře. Po operaci je několik dnů. Můžete mi říci, zda je operace v jejím stavu pro tělo vůbec únosná? Brala léky po celou dobu, před 4 měsíci změněny pro neúspěšnost léčby. Co bude dál? Děkuji.
Jana
Vaše švagrová má pokročilý nádor ledviny, pro metastázy v páteři podstoupila stabilizační operaci a vy se ptáte, zda operace měla smysl a jak se bude onemocnění dále vyvíjet.

Milá Jano,

z vašeho popisu je jasné, že se jedná o pokročilé nádorové onemocnění. V takovém případě již není možné úplné vyléčení a cílem léčby je zpomalit rozrůstání nádoru a zatím prodlouží život, předcházet komplikacím, které onemocnění přináší a tišit symptomy jako je bolest, dušnost, nevolnosti a další. Chemoterapie či biologická léčba může růst nádoru zpomalit, po čase ale obvykle přestane fungovat a je třeba léčbu změnit, v určité chvíli ale již další taková léčba není možná. Pokud nádor postihuje obratle, hrozí jejich zhroucení a útlak míchy, který může vést k ochrnutí. Pokud je toto riziko vysoké, je vhodné páteř operačně zpevnit a tím těmto významným neurologickým komplikacím předcházet.

Další vývoj onemocnění záleží na několika faktorech. Především je to konkrétní typ nádoru a jeho citlivost k onkologické léčbě. Některé nádory ledviny jsou na léčbu dobře citlivé a pacienti i s takto pokročilým nálezem mohou přežít i několik let. Pokud léčba nezabírá a nádor dále roste, postupně bere nemocnému sílu, způsobuje nechutenství a hubnutí a prognóza onemocnění je pak obvykle v řádu měsíců, někdy i týdnů.
Nemocní v této fázi nemoci, i když podstupují onkologickou léčbu, mají prospěch z paliativní péče. Paliativní tým jim může pomoct lépe porozumět stádiu onemocnění a cílům léčby a také dlouhodobě plánovat péči a řešit obtíže, které nemoc přináší. Tuto časnou paliativní péči poskytuje buď paliativní tým v nemocnici nebo lékař paliatr v ambulanci paliativní medicíny.

S pozdravem

Adam Houska