Švagrová má rakovinu plic s metastázami v kostech. Jaká je doba přežití?

Odpověď na dotaz ze dne 4. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Švagrové diagnostikovali rakovinu plic s metastazemi v obou pažích, v kosti v hlavě a na páteři. Vím, že nelze nic usoudit přesně, ale přesto prosím o informaci, jaká je prognóza - doba přežití. Děkuji.
Lidka
Ptáte se na časovou prognózu Vaší švagrové s karcinomem plic s metastatickým postižením kostí – pažních, páteře a lebky.

Dobrý den, Lidko,

opravdu Vám nemůžu dát jednoznačnou odpověď. Časová prognóza totiž záleží na mnoha faktorech, které nejsou ve Vašem dotazu uvedeny.
Záleží na typu nádoru a na jeho uložení v plicích. Zda je uložen v blízkosti větších dýchacích cest, tedy centrálně, nebo blíže k hrudní stěně, tedy periferně. Podle toho se totiž odvíjí možnosti léčby, která může život s nádorem prodloužit. Některé typy nádoru plic rostou rychleji, některé pomaleji. Když je nádor uložen víc centrálně, může brzy ucpat nějakou hlavní průdušku a tím způsobit velkou dušnost a vážnou poruchu plicní funkce.
Dále je velmi důležitý věk a přítomnost dalších onemocnění. Jednak pro volbu léčby, která nesmí nemocnému více ublížit než pomoct. U pacientů trpících mnoha interními nemocemi často není možno zahájit léčbu, protože by křehkému pacientovi ublížila více než nádor samotný.

V případě, kdy onkologická léčba není možná, záleží na kondici a rezervách pacienta. Tedy na funkci zbývající části plic, která není nádorem postižena a na funkci ostatních orgánů.
Je tady tedy mnoho proměnných, avšak bez léčby se časová prognóza pohybuje nejspíše v týdnech nebo několika málo měsících. S léčbou to může být o pár měsíců déle, pokud tělo nemocného léčbu unese a výrazně ho neoslabí. Někdy také může dojít k akutní komplikaci, nejčastěji plicní embolii, která muže čas ještě více zkrátit.

Je mi líto, že pro Vás nemám příznivější ani konkrétnější informace, ale pokud chcete vědět více, musíte se společně s Vaší sestřenicí obrátit na jejího ošetřujícího lékaře. Ten Vám může poskytnout bližší informace pouze s jejím svolením.
Přeji Vám oběma mnoho sil do příštích týdnů.

S pozdravem

MUDr. Katarína Vlčková