Studuji VŠ, kde jsem v září změnil obor studia. Je problém, že jsem nenahlásil tuto změnu ČSSZ?

Odpověď na dotaz ze dne 17. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, rád bych se zeptal. Studoval jsem první ročník VŠ, studium jsem ukončil 26. 9. 2020. Avšak od 1. 9. 2020 jsem na stejné fakultě začal studovat jiný obor. Během prázdnin mi byl odňat sirotčí důchod, v září jsem dodal nové potvrzení o studiu (o studiu (nový obor), které začalo 1. 9. 2020) a byl mi znovu obnoven. Ale k otázce - je problém, že jsem ukončení předchozího studia (původní obor) ke dni 26. 9. 2020, ČSSZ neoznámil? Respektive nenastal okamžik, co se týče statusu studenta, že bych jím nebyl. Děkuji za odpověď. Michal.
Michal
Píšete, že jste studentem VŠ. Po prvním roce studia Vám byl na prázdniny sirotčí důchod pozastaven. V září Vám, s novým potvrzením o studiu, byl sirotčí důchod obnoven. Zároveň jste v září změnil obor studia. Ptáte se, jestli je problém, že jste změnu oboru nenahlásil ČSSZ, i když jste nikdy status studenta neztratil.

Dobrý den,
rozumím Vaší obavě, abyste nejednal protizákonně a podle daných povinností, které na Vás úřad klade. Z toho co píšete, jste status studenta neztratil a sirotčí důchod Vám tudíž nadále náleží a náležel i za dobu prázdnin. Zároveň je ale opravdu Vaší povinností úřadu hlásit i takovou změnu, jako je změna oboru, a to do 8 dní od doby, kdy se tak stane.
Doporučovala bych Vám tedy tuto informace s vysvětlením písemně zaslat na Okresní správu sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště. Můžete si na Okresní správu i zavolat. Po nahlášení rodného čísla zde dostanete zcela konkrétní informace.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská