Studuji střední školu a pobírám sirotčí důchod - musím být registrovaná na úřadu práce?

Odpověď na dotaz ze dne 12. srpna 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. pobírám sirodčí důchod. V současné době studuji střední školu dálkově. Musím být za registrována na uřadě práce nebo ne. S toho co vím tak při dálkovím studiu nemužu pracovatna HPP. Tak se chci zeptat zda musím být v evidenci úřadu práce nebo ne?
Jitka
Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a dálkově studujete střední školu. Víte, že nemůžete pracovat na HPP. Ptáte se, zdali musíte být registrovaná na úřadu práce.

Dobrý den, slečno Jitko,

pokud je Vám méně než 26 let a máte status nezaopatřeného dítěte (tedy studujete a připravujete se na budoucí povolání), máte nárok na sirotčí důchod. Nemusíte být přihlášena na úřadu práce. U dálkového studia se pracovat dá, ale v omezeném rozsahu. Rozsah práce nesmí být takový, abyste byla účastna na sociálním pojištění. Týká se to pracovní činnosti na DPP (dohoda o provedení práce), u které je možné pracovat v rozsahu maximálně do 300 hodin za rok s výdělkem do maximálně 10 000 Kč za měsíc, a dále na živnostenský list, kdy roční výdělek nesmí překročit částku 63 865 Kč (limit pro rok 2015). Pokud byste pracovala na HPP nebo na dohodu o pracovní činnosti, byla bysta účastna na sociálním pojištění, které nelze u dálkového studia sloučit s pobíráním sirotčího důchodu.

Více informaci můžete nalézt na našem portálu v modelovém dotazu Kombinované a dálkové studium na SŠ a výdělek.

S pozdravem

Olga Stránská