Studuji na VŠ denní studium kvůli zaměstnání budu žádat o individuální plán, pracuji a vydělám víc než 10 tisíc měsíčně. Na jaký typ úvazku mohu takto pracovat a zároveň pobírat sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 20. října 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem studentka VŠ, denní forma studia, pobírám sirotčí důchod. Nyní jsem dostala nabídku zaměstnání, kvůli kterému bych si musela zažádat o individuální studijní plán, ale pořád bych měla denní formu studia. Jde mi o to, jestli se individuální s.p. podle zákona považuje za jinou formu studia než denní, protože forma např. v databázích školy se nezmění. Dalším problémem je, že bych si v práci vydělala víc než 10 000,- měsíčně, což si nejsem jistá, jestli můžu a také nevím, jaký typ pracovního úvazku přichází v úvahu. Prosím moc o radu, nikdo mi nebyl zatím schopen odpovědět, děkuji. S pozdravem Eva V.
Eva
Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a kvůli zaměstnání budete muset ve škole zažádat o individuální studijní plán, nicméně denní forma studia se nezmění. Dále píšete, že si v práci vyděláte více než 10 000 Kč měsíčně. Ptáte se, zda individuální plán a měsíční výdělek nad 10 000 Kč nebude překážkou v pobírání sirotčího důchodu.

Při soustavné přípravě nezaopatřeného dítěte na budoucí povolání není problém pobírat sirotčí důchod a pracovat. Za soustavnou přípravu na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách v České republice, případně v zahraničí (při splnění podmínek Ministerstva školství). Pokud je člověk mladší 26 let a studuje denní formou na SŠ nebo VŠ, tak může mít během studia neomezený příjem (z práce nebo podnikání) a neztrácí nárok na sirotčí důchod. Každoročně je potřeba odevzdat místně příslušné OSSZ potvrzení o studiu.

Odpovědi na další otázky či nejasnosti ohledně sirotčího důchodu byste měla zjistit v Call centru (http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/) České správy sociálního zabezpečení.

S přáním pěkných dní
Anežka Moravcová