Studuji denní formou a pobírám sirotčí důchod. Jak si mohu přivydělat, aniž bych o důchod přišla?

Odpověď na dotaz ze dne 27. září 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, již 11 rokem pobírám sirotčí důchod. Je mi 22 let a jsem stále student. Na internetu jsem našla spousty informací o pobírání sirotčího důchodu a podobně, ale chtěla bych se zeptat: Zda jako student denního studia mohu chodit na sezónní brigádu či nikoliv. Četla jsem, že mohu podepsat pouze dohodu o provedení práce. Ale nerada bych se přivedla do situace, že bych o sirotčí důchod přišla, proto se radši ptám. Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Marie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste studentka denního studia a pobíráte sirotčí důchod. Zajímá Vás, zda je možné při pobírání sirotčího důchodu pracovat, nechtěla byste na něj ztratit nárok.

Dobrý den, Marie,

pokud jste studentkou denního studia, můžete pracovat na libovolný typ smlouvy, ani výše výdělku není nijak omezena. Nárok na výplatu sirotčího důchodu máte po celou dobu studia prezenčního typu, nejdéle do 26 let věku, případná brigáda nebo zaměstnání nemají na výplatu důchodu žádný vliv. V případě kombinované nebo distanční formy studia zůstává nárok na výplatu sirotčího důchodu pouze tehdy, pokud případná výdělečná činnost nezakládá účast na pojištění.

S pozdravem

Barbora Váchová