Studuji denně VŠ, pracuji na HPP a pobírám sirotčí důchod. Neporušuji tím zákon?

Odpověď na dotaz ze dne 13. března 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den, mam dotaz mam praci na hlavni pracovni poměr a jsem i studentem na VŠ (denní studium) jsem polovicni sirotek tudiz pobiram sirotci duchod..muj dotaz zni zda tim neporusuji zadny zakon kdyz v podstate vydelat si umim a zaroven i beru penizr od statu za to zr jsem student dekuji za odpoved
Jakub
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Studujete VŠ v denní formě studia, pobíráte sirotčí důchod a k tomu pracujete na HPP. Zajímá Vás, zda tím neporušujete žádný zákon.

Dobrý den, Jakube,

studujete VŠ v denní formě studia, pobíráte sirotčí důchod a k tomu pracujete na HPP. Zajímá Vás, zda tím neporušujete žádný zákon. Stručně se dá říct, že ne. Pokud jste studentem denní formy studia, můžete si k důchodu přivydělávat zcela bez omezení. Jiná situace by nastala, pokud byste přešel na distanční nebo kombinovanou formu studia. V takovém případě je možnost si přivydělávat do výše výdělku, která nezakládá účast na důchodovém pojištění.

Je jistě dobré, že zvládáte skloubit studium i práci a umíte si vydělat potřebné finance. Sirotčí důchod jako „peníze od státu“ nedostáváte za to, že jste student, ale jako jistou formu kompenzace za to, že jste bohužel v mladém věku ztratil jednoho z rodičů, který Vás už proto nemůže nijak podporovat v době studia.

Ať se Vám daří ve studiu i v práci

Barbora Váchová