Studuji denně VŠ, mám sirotčí důchod. Zůstane mi, budu-li pracovat? Zanikne mámě vdovský důchod, až mi bude 26 let?

Odpověď na dotaz ze dne 7. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať ohľadom sirotského dôchodku, ktorý poberám (z ČR) nakoľko som študentka VŠ denného štúdia. Avšak chcela by som sa zamestnať na hlavný pracovný pomer. Tak by som sa chcela opýtať, či budem aj naďalej môcť poberať sirotský dôchodok aj popri zamestnaní? A taktiež sa chcem opýtať, či po mojom dovŕšení 26 roka veku mojej mame (52 rokov) zanikne právo na nárok na vdovský dôchodok? Ďakujem za skoré vybavenie mojich otázok. S pozdravom Jana
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a jste studentkou denního studia VŠ. Plánujete pracovat na hlavní pracovní poměr a ptáte se, zda budete moci pobírat sirotčí důchod i nadále. Dále se ptáte, zda po dovršení 26 let bude Vaše maminka pobírat dále vdovský důchod.

Dobrý den, Jano,

píšete, že pobíráte sirotčí důchod a jste studentkou denního studia VŠ. Plánujete pracovat na hlavní pracovní poměr a ptáte se, zda budete moci pobírat sirotčí důchod i nadále. Dále se ptáte, zda po dovršení 26 let bude Vaše maminka pobírat dále vdovský důchod.

Na první otázku je odpověď jednoduchá. Dokud budete studentkou denního studia VŠ, můžete pracovat zcela bez omezení a zůstane Vám nárok na sirotčí důchod. Jiná situace by nastala, pokud byste přešla na distanční nebo kombinovanou formu studia, tam jsou potom možnosti přivýdělku při současném pobírání sirotčího důchodu omezené.

Na druhou otázku je odpověď složitější. Maminka bude mít nárok na vdovský důchod tak dlouhou, dokud bude splňovat některou z podmínek. Kromě péče o nezaopatřené dítě (což nejpozději po dovršení Vašich 26 let zřejmě přestane platit, pokud nemáte mladší sourozence) je důvodem pro pobírání vdovského důchodu např. péče o rodiče závislé na pomoci jiné osoby nebo dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zákona o důchodovém pojištění pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Vypočítat si svůj důchodový věk může maminka s využitím některé z kalkulaček.

V případě pochybností nebo dalších otázek se můžete obě obrátit přímo na ČSSZ prostřednictvím jejich call centra.

Ať se Vám daří ve studiu i v práci.

Barbora Váchová