Studuji a zároveň pracuji na plný úvazek. Mám nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, jsem studentkou denního studia, loni mi zemřel tatínek. Při studiu jsem měla podepsanou pracovní smlouvu na plny úvazek, po úmrtí tatínka mi bylo řečeno, ze mám nárok na sirotčí důchod a moje maminka na vdovský důchod, je to prosím pravda? Mohu po škole stále chodit do prace a pobírat sirotčí důchod a maminka vdovský?

Blanka

Píšete, že studujete v denním studiu a zároveň pracujete na plný úvazek. V minulém roce Vám zemřel tatínek a dostala jste informaci, že máte nárok na sirotčí důchod a vaše maminka má nárok na důchod vdovský. Ptáte se, zda máte na sirotčí důchod za popsaných okolností skutečně nárok.

Dobrý den,
úvodem mi prosím dovolte vyjádřit mou soustrast s úmrtím Vašeho tatínka.

U prezenční formy studia není z hlediska nároku na sirotčí důchod přivýdělek nijak omezen. Je možné pracovat na jakýkoli typ pracovní smlouvy nebo jako OSVČ a mít libovolný výdělek nebo zisk, a dokud budete zapsána v prezenčním studiu, do 26 let věku budete mít na sirotčí důchod nárok. Stejně tak by po tuto dobu měla mít nárok na vdovský důchod Vaše maminka, neboť z hlediska zákona splňuje po dobu Vašeho prezenčního studia podmínku péče o
nezaopatřené dítě do věku 26 let.
Pro další informace a případné podání žádosti o důchod se můžete obrátit na OSSZ v místě Vašeho bydliště nebo na Call centrum ČSSZ na telefonním čísle 800 050 248.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz