Strach ze smrti blízkých, jedná se o psychickou poruchu?

Odpověď na dotaz ze dne 9. května 2007 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je opravdu velký strach ze smrti blízkého psychická porucha. Denně se bojím že ztratím své blízké, špatně kvůli tomu spím a už nevím co dělat. Nedávno umřel můj dědeček a před tím babička mého přítele. Strach o své blízké mám stále ale po smrti dědy jsem na tom ještě hůř. A to opravdu nesedím doma,ale stavíme si baráček, takže z nudy to opravdu není. Poraďte prosím co mám dělat. Děkuji mnohokrát
Romana

Vážená slečno Romano,

strach ze smrti blízkých zažívají pozůstalí lidé často. Tento strach je nejčastěji vyvolán uvědoměním si křehkosti a nejistoty života, které nám smrt připomíná. Takový strach a znejistění nejsou psychickou poruchou samy o sobě, jsou reakcí na prožívanou nejistotu a většinou se s postupem času zmírní nebo zcela odeznějí. Pokud je však strach nadměrný, přetrvává, je doprovázený jinými tělesnými nebo psychickými obtížemi, pokud omezuje fungování člověka v životě v kterékoliv oblasti, pak může překročit hranici mezi zdravím a poruchou.

Doporučuji Vám, abyste vyhledala psychologa nebo psychoterapeuta a společně s ním se podívala na to, co Vás oslabuje, posiluje a co byste mohla udělat pro to, aby se Váš strach ze smrti blízkých zmírnil.

Slečno Romano, přeji Vám hodně odvahy, důvěry a sil.

S pozdravem
Tereza Soukupová