Starší bratr má rakovinu, metastázy, po chemoterapiích je nyní v paliativní léčbě. Bojím se o něj, co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 6. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
V minulém roce začal brácha (60) chraptět a léčili ho na nachlazení z klimatizace(řidič) nakonec asi po půl roce mu našli nádor v mějých tkáních mezi plícemi a průduškama(nevím jak to napsat přesně) s tím že už našli i metsstáze 4 na játrech, prošel chemoterapii nějakou slabou (ani vlasy mu nevypadaly) ale v průběhu začal špatně vidět(našli mu tumor na mozku,podstoupil operaci s gama nožem) a ještě se mu objevil nádor jinde(asi metastáze,nevím přesně kde,pracují v zahraničí a on nám toho moc neřekne) sestra vidí že se horší,teť je po další chemoterapii to už mu z ní bylo špatně a přišel i o vlasy. Sestra ho chtěla nechat léčit v Brně tam jsou na to nejlepší a mělinzájem ale bratr ne,že to je daleko,teť by už zájem bratr měl ale když viděli výsledky po první chemoterapii tak řekli,že se to už léčit nedá a ať se začneme zajímat o tu paloetativní léčbu nebo jak se tomu říká. Nevím na co se jako mladší brácha mám připrsvit,mám o něho hroznej strach a nevím jak se,s tím vyrovnat. On neví jak na tom opravdu je a nebo to dělá že neví.

Radek

Váš bratr podstoupil léčbu onkologického onemocnění, které je rozšířené v hrudníku, játrech i mozku. Podrobnosti nemáte k dispozici, víte, že po poslední chemoterapii bylo bratrovi hodně špatně, stále slábne a onkologové pro něj nemají další možnost léčby. Doporučili mu paliativní léčbu a Vy nevíte, co si pod tím máte představit a co to do budoucna znamená. Máte o bratra strach, nevíte, co přesně on sám ví, jak se se situací vyrovnat a co lze v příštích dnech očekávat.

Dobrý den, pane Radku,

je velmi těžké odpovědět na všechny otázky. Z toho, co o nemoci svého bratra víte, nelze vyčíst, který orgán je nejvíce zasažen, a tedy které příznaky lze očekávat s největší pravděpodobností. To, že lékaři doporučili paliativní péči znamená, že další postup nemoci není možno zastavit a ovlivnit. Neznamená to však, že Váš bratr nebude léčen. Léčba se zaměří na úlevu od potíží, které mu nemoc přinese, tak, aby čas, který má, mohl prožít v co největším komfortu. Je těžké se vyrovnat s tím, že není možné život Vašeho bratra zachránit. Pokud však tento fakt, který nikdo nezmění, přijmete, můžete čas, který zbývá, oba prožít velmi intenzivně. Je proto dobré o závažnosti situace s bratrem mluvit. Nebojte se toho, že mu vezmete naději. Uchráníte ho před falešnou nadějí, která mu může vzít nejvzácnější čas pro to, aby udělal to, co je pro něj nejdůležitější. S falešnou nadějí by čekal na něco, co nepřijde a zatím pomalu přicházel o sílu, která se nevrátí. I když je situace jakkoliv těžká a bolestná, pokud na to nebude bratr sám, ale bude mít kolem sebe blízké, kteří jsou připraveni tu tíhu nést s ním, bude břemeno bezmoci lehčí a únosnější. Rozhodně neváhejte požádat o paliativní péči pro svého bratra co nejdříve. Může být zpočátku v ambulantním režimu. V případě zhoršení stavu, s potřebou každodenní dostupnosti lékaře, pak v lůžkovém či domácím hospici. Paliativní tým je tvořen lékařem, sestrou, psychoterapeutem, sociálním pracovníkem a případně duchovním. Celý tým společně dokáže být velkou podporou pro nemocného i jeho nejbližší, kteří se o něj starají. Zdravotníci se zajistí, aby netrpělo tělo, a všichni dohromady společně se snaží ulevit zejména duši. Poskytnou oporu v tom, co je těžké a zajistí podmínky pro to, co je v závěru života pro každého individuálně důležité.
Nacházíte se v nelehkém období, a právě proto je zapotřebí hledat někoho, kdo Vám bude oporou, aby to bolestné bylo snesitelné.

Přeji Vám, a hlavně Vašemu bratrovi, abyste našli ten správný paliativní tým, který Vás tím těžkým obdobím všechny provede a dá vám co nejvíce společného času.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz