Staráme se o babičku. Jak postupovat při žádosti o příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 28. února 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , mám dotaz babičce je 91 let už 6 let nechodí ven staráme se o ni chtěla bych požádat na péči o blízkou prosím kam mám zajit a jak postupovat děkuji M.Klivanová
Klivanová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pečujete o babičku, které je 91 let, už 6 let nechodí a staráte se o ni. Ptáte se, jak požádat o příspěvek na péči.

Dobrý den, paní Klivanová,

nejprve bych ráda ocenila Vaši péči o babičku, 6 let je dlouhá doba a dokáži si představit, že péče o nechodícího blízkého je po všech stránkách náročná. Přála bych Vám podporu v péči, a to i tu nefinanční. O příspěvek na péči můžete zažádat na příslušném úřadu práce. Úřad práce bude chtít vyplněnou Žádost o příspěvek na péči a přílohu Oznámení o poskytovateli pomoci a bude třeba je podat (osobně, poštou nebo v podatelně) na místně příslušné pobočce úřadu práce, kde také lze formuláře získat (nebo je stáhnout a vytisknout ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Výše příspěvku závisí na stupni závislosti nemocného na pomoci druhých. Zákon dělí závislost na pomoci druhých do čtyř stupňů: lehká závislost, středně těžká závislost, těžká závislost a úplná závislost, příspěvek tak může dosáhnout od 880 Kč do 13.200  Kč za měsíc podle stupně závislosti.
Stupeň závislosti posoudí sociální pracovnice z příslušného úřadu práce a posudkový lékař České správy sociálního zabezpečení. Řízení může trvat i několik měsíců, ale pokud Vám bude příspěvek přiznán, bude Vám vyplacen zpětně od dne požádání žádosti o příspěvek. Z toho důvodu bych Vás ráda podpořila v tom, požádat co nejdříve.

Webové stránky umirani.cz poskytují více informací o tom příspěvku na péči a o jeho schvalování.

Hodně štěstí v jednání s úřady přeji.

S pozdravem

Veronika Drnková