Starám se o tatínka s demencí, sama mám invalidní důchod. Na co mám nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 27. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
dobry den. staram se o maminku treti stupen- pred tydenm mi zemrala a tatinka ctvrty stupen -demence, alzhaimr. sama mam prvni stupen invalidniho duchodu po smrti bratra sest let z toho se pet let lecim u psychiatra ted se mi stav zhorsil- pani doktorka mi pridala ctyři prasky. chci se zeptat na co mam narok. dekuji.
ludmila
Staráte se o svého tatínka, který má demenci a chápu-li to dobře má čtvrtý stupeň závislosti na péči, tedy mu byl přiznán příspěvek na péči. Pobíráte invalidní důchod pro první stupeň invalidity a nyní se Vám stav zhoršil. Ptáte se na co máte nárok.

Dobrý den, paní Ludmilo,

nejprve Vám chci vyjádřit soustrast s úmrtím vaši maminky, o kterou jste se starala. Je to jistě pro Vás nelehké období.

Jestliže se pravidelně staráte o svého tatínka, který pobírá příspěvek na péči, pak jste jako dcera považovaná za osobu blízkou, která pečuje. Příspěvek by tedy tatínek měl dávat Vám, v míře, které pečujete. Nyní je výše příspěvku na péči pro dospělé osoby, které nejsou v pobytovém zařízení, stanovena na 19 200 Kč měsíčně (4. stupeň). Jestliže se staráte o tatínka sama, pak by tatínek, jak už jsem psala měl dávat příspěvek v plné výši Vám, neboť je určen na úhradu péče. Je možné, že na péči se podílí nebo bude podílet ještě jiná osoba nebo organizace, pak by tento příspěvek měl mezi všechny pečující zainteresované podělit dle míry péče. Důležité ještě je, zda jste jako blízká pečující osoba uvedena ve formuláři Oznamení o poskytovateli péče.

Pokud tam uvedena nejste, je třeba zajít na Uřad práce, kde byla tatínkovi žádost podávána a oznámení o poskytovateli vyplnit.

Jako pravidelné pečující osobě Vám může, pokud nejste zaměstnánana, stát hradit zdravotní pojištění a zpětně po ukončení péče lze zajistit i započítání doby péče jako náhradní doby pojištění.

Další přehledné informace o příspěvku na péči můžete zjistit také na našem webu www.umirani.cz.

Píšete, že se Vám zhoršil psychický stav, což je vzhledem k náročnému období, kterým procházíte pochopitelné, pokud by se jednalo o zhoršení dlouhodobé, lze probrat s Vaší ošetřující psychiatryní, zda a za jakých podmínek jde požádat o zvýšení stupně invalidity a tím i navýšení invalidního důchodu.

Přeji Vám tomto období hodně sil a všechno dobré

Irena Buchtová