Starám se o nemocnou po amputaci nohy, nejí, v noci naříká. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 8. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám 4dny v praciz moji bývalou tchýni..amputovali jí nohu pro gangrénu...bohužel z 8 děti jí nikdo nechtěl..tak je u mě...ale přestala úplně jíst..snažím se jí podávat tekutiny s dílně vývary..bohužel jen v malém množství...váží 30kg...bojím se že už nezačne jíst ...nevím jak dál...ale v nemocnici nechtěla být...pospava celý den a v noci naříká...děkuji za každou radu...Dana

Dana

Potřebujete poradit, co můžete udělat o svou bývalou tchýni, o kterou celodenně pečujete. Je po amputaci nohy pro gangrénu, je velmi slabá, spavá, odmítá jíst, hubne, v noci naříká.

Dobrý den paní Dano,

Je trošku těžké poradit Vám takto na dálku, aniž bych měla další informace o nemocné. Je pravdou, že u velmi křehkých lidí vídáme, že zatěžující výkon s cílem zlepšit stav, jim vyčerpá veškeré rezervy a už nejsou síly k návratu do původní kondice. Odmítání stravy může být projevem umírání, kdy již tělo není schopno živiny zpracovat ve vlastní prospěch, a proto je odmítá přijímat. V situaci, kdy nemocní v závěru života nemají sílu jíst, není dobré je nutit. Pokud je to tak, že nejí, protože jejich metabolismus stravu nedokáže zpracovat, tak netrpí hladem. Nucení k jídlu by vyvolávalo nevolnosti, což ještě více vyčerpává. Nedokážu však z informací, které mám, rozlišit, zda se život Vaší bývalé tchýně nachýlil ke konci, anebo je příčinou její slabosti a odmítání stravy něco, co by bylo možno ještě odstranit, například infekce či silná bolest. Velmi záleží na tom, v jakém zdravotním stavu byla před operací, jakými dalšími nemocemi trpí její tělo, co všechno její tělo vyčerpává. To musí posoudit lékař, který ji vyšetří a prostuduje její zdravotní dokumentaci.

To, co je každopádně důležité řešit, jsou fyzické potíže, které nemocné způsobují utrpení. Jestli má bolesti, bylo by zapotřebí obrátit se na praktického lékaře, či jiného lékaře, který nemocnou zná, aby ji zajistil dostatečně silné léky proti bolesti. Pokud bývá v noci neklidná, měla by mít léky proti úzkosti či neklidu. Jestli by byla schopna převozu, bylo by dobré obrátit se na ambulanci pro léčbu bolesti, či ambulanci paliativní a podpůrné péče v místě bydliště, pokud máte v dosahu. Dostala byste tam doporučení ohledně léků a také by měl lékař posoudit, zda je příčinou odmítání stravy a slabosti léčbou ovlivnitelná příčina, anebo zda její život spěje ke konci a léčba bude směřovat na tišení utrpení a zajištění komfortu.

Situace je pro Vás jistě velmi náročná, neváhejte se obrátit na lékaře, který by nemocnou mohl vyšetřit a zamyslel se nad tím, co je pro ni v tuto chvíli prioritou, jaký cíl má mít další péče o ni.
Přeji Vám mnoho sil v další péči.

S úctou,

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz