Starám se doma o maminku s amputovanou nohou a jsem bez finančních prostředků. Jak to vyřešit?

Odpověď na dotaz ze dne 19. července 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Moji mamince amputovali nohu nad kolenem. Zůstala jsem z práce doma. Pečují o ní. Do LDN ji dát nechci. Potřebuje pomoci s toaletou,oblékáním,s jídlem atd. Byla u nás pracovnice UP na šetření a sdělila nám,že by mamka měla nárok na druhý stupeň na příspěvek na péči. To se nám zdá dost málo,což by byly zhruba 4000 Kč. Já také musím z něčeho žít a platit měsíční.výdaje. Dále máme zažádáno o příspěvek na schodolez,protože je do domu asi osm schodů. Ven ji sama nedostanu. Všechno strašně dlouho trvá. Já jsem teď momentálně bez prostředků. Jak vše urychlit? Děkuji za odpověď. Kochova
Miloslava Kochova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Oceňuji, že se o maminku staráte a umožňujete jí tak pobývat doma místo v LDN. Píšete, co všechno jste už udělala proto, abyste spolu mohly doma být: odešla jste ze zaměstnání, zažádala jste o schodolez i o příspěvek na péči. Rozumím, že je nepříjemné, že vše trvá dlouho a že jste po odchodu ze zaměstnání ve složité finanční situaci.

Dobrý den, paní Kochová,

až maminka dostane vyrozumění o tom, jestli byl příspěvek na péči přiznán, můžete se odvolat, pokud nebudete s přiznaným stupněm souhlasit. Co se týče další finanční pomoci, můžete se informovat, zda splňujete podmínky pro získání některé z dávek pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí nebo na mimořádnou okamžitou pomoc nebo státní sociální podpory. Podrobněji se o těchto formách pomoci můžete dočíst v uvedených odkazech, konkrétněji Vám také poradí na pobočkách úřadu práce.

Pokud maminka bude mít přiznán stupeň závislosti druhý a vyšší, bude se vám doba, po kterou o ni budete pečovat, započítávat pro důchodové účely.

Přeji Vám, ať ve své náročné situaci najdete řešení.

Barbora Váchová