Stáli bychom o péči domácího hospice pro mého otce. Je pro přijetí potřeba, aby byl ošetřujícím lékařem uveden jako paliativní pacient?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, otec má již 1,5 roku dekompenzovanou jaterní cirhozu, encefalopatii II. st.. Tento rok byl již 2x hospitalizovaný. Pokaždé mu byla provedena punkce ascitu. Bere léky na čurání, ale břicho se mu stále zvětšuje. Poslední týden mu již dělá problém chůze...hodně se zadýchává, je hodně vyčerpaný...chodí strašně pomalu...mám strach, že někde spadne. Jeho jediné cesty jsou z postele na záchod, nebo do křesla a zpět do postele. Všude kam dojde okamžitě usína. Již jsme zjišťovali, zda v případě potřeby, by bylo možné pomocí domácí hospicové služby vyslat lékaře. Avšak v hospici u sv. Alžběty nám bylo řečeno, že pokud nemá někde uvedeno, že se jedná o paliativního pacienta, tak nic dělat nemohou. Jediné, co nám nabídly byla odlehčovací služba. Jelikož s námi otec moc o nemoci a jeho stavu nekomunikuje, tak ani netušíme, co jej trápí. Ani netušíme, jak moc svou nemoc vnímá a zda tuší, co se s ním děje. Ptoto je těžké mu i jakkoliv pomoci. Jakoukoliv další hospitalizaci v nemocnici odmítá. Chci se tedy informovat, zda lékař z hospicové služby musí mít opravdu v papírech uvedeno, že se jedná o paliativního pacienta - ptám se pro případ, že bychom opravdu pomoc od lékaře akutně potřebovali. Jeho obvodní lékařka také moc nefunguje, poze mu předepisuje požadované léky. Děkuji za odpověď. Petr

Petr

Píšete, že Váš otec trpí jaterní cirhózou a v důsledku jeho onemocnění jsou mu prováděny punkce ascitu. V tomto roce byl dvakrát hospitalizován a v posledních dnech se jeho stav zhoršuje, otec se zadýchává a je unavený a hodně spavý. Vzhledem k tomu, že již nechce být hospitalizován, byste mu rádi zajistili domácí hospicovou péči, avšak v hospici sv. Alžběty, který jste kontaktovali, podmiňují jeho přijetí do péče indikací paliativní péče ze strany ošetřujícího lékaře. Ptáte se, zda je pro zavedení hospicové péče podmínkou, aby měl ve zdravotní dokumentaci uvedeno, že se jedná o nemocného s potřebou paliativní péče. Současně zmiňujete, že s otcovou praktickou lékařkou jste v kontaktu pouze ohledně předepisování požadovaných léků.

Dobrý den,

postup pro přijetí nemocného do domácí hospicové péče mají jednotliví poskytovatelé hospicové péče nastavený individuálně a někteří z nich skutečně požadují, aby bylo součástí žádosti vyjádření ošetřujícího lékaře indikující paliativní péči nebo aby byla žádost o péči podána přímo ošetřujícím lékařem. Pokud je tomu tak v případě hospice, který by pro zajištění péče o Vašeho otce připadal v úvahu, doporučila bych Vám obrátit se v tomto ohledu na otcovu praktickou lékařku, byť zmiňujete, že jste v kontaktu pouze ohledně předepisování léků. Praktická lékařka by měla mít k dispozici otcovy lékařské zprávy z hospitalizací i odborných vyšetření a na základě zdravotní dokumentace by měla být schopna žádost o hospicovou péči potvrdit či vyplnit. Případně by mělo být možné se s žádostí o potvrzení či podání žádosti o hospicovou péči obrátit rovněž na lékaře-specialistu, v jehož péči byl otec se svým onemocněním dosud léčen.

Držím palce, aby se Vám podařilo zajistit pro otce vyhovující péči co nejdříve.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz