Spoluvlastník zahrady zemřel v únoru 2021, notář nás dosud neoslovil. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. září 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat ohlednė úmrtí vlastníka spoluvlastnické ho podílu zahrady. Vlastník umřel v únoru 2021, dodnes nás neoslovil notář jako spoluvlastníka zahrady po úmrtí spoluvlastníka. Mohla bych Vás poprosit o radu, koho oslovit? Neznáme notáře daného vlastníka. Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den
Petra

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel nevyplývají všechny informace, které bych potřebovala pro jeho zodpovězení, zejména z něho není patrné, zda zesnulým spoluvlastníkem je někdo z rodiny nebo nikoliv. Vzhledem k tomu, že se ptáte na notáře a zřejmě Váš dotaz směřuje na dědické řízení, předpokládám, že tomu tak je. Přesto pro úplnost raději uvádím, že jako spoluvlastníci se o dědickém řízení po zesnulém spoluvlastníkovi vůbec nemusíte dozvědět. Notář Vás osloví pouze v případě, že jste potenciálními dědici po zesnulém spoluvlastníkovi.

Pokud jde o časovou prodlevu od úmrtí, můžeme jen spekulovat, v jaké fázi se dědické řízení nachází, zda již proběhlo předběžné šetření nebo zda ještě ani tato počáteční fáze neproběhla. Nejjednodušší cestou, jak to zjistit, je kontaktovat notáře pověřeného dědickým řízením a na stav řízení se zeptat. Pokud nevíte, kdo byl projednáním pozůstalosti pověřen, dožádejte si tuto informaci na okresním soudu v místě trvalého pobytu zesnulého v době jeho smrti. Pak se již můžete u konkrétního notáře informovat na stav dědického řízení.

S pozdravem

Barbora Steinlauf