Souvisí bolest v třísle a metastatické postižení páteře?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 3. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den babička má 81 let před 20 lety jí vzali prso měla nádor a ted v říjnu spadla kdy si zlomila stydké kosti a našli jí na páteři malé metáztaze,pořád si stěžuje že jí bolí v tříslech ale na té zdravé noze ne tam kde spadla má to nejaký vliv a každý krok když stoupne na tu nohu je pro ní velmi bolestiví děkuji prosím odpovězte mi na email děkuji

jana

Píšete, že Vaše 81-letá babička má nově zjištěné metastázy do páteře a po pádu, při kterém si zlomila stydké kosti, si stěžuje na bolest v třísle. A nejspíš se ptáte, zda bolest v třísle a metastatické postižení páteře spolu souvisí.

Milá paní Jano,

aby bylo možno na Váš dotaz uspokojivě odpovědět, bylo by nutné znát další podrobnosti o zdravotním stavu Vaší babičky. Z Vašeho popisu není příliš jasné, jakou metodou byly metastázy v páteři zjištěny (rentgen, scintigrafie), zda nejsou metastázy také v pánevních kostech, zda jsou přítomny i jiné klinické nebo laboratorní známky nádoru, který by mohl metastázy zapříčinit. U některých pacientů může těžká osteoporoza (prořídnutí kostí) napodobovat metastatické postižení. Samozřejmě, že bolesti i na „zdravé“ straně mohou souviset s pádem, se zlomeninou kostí nebo s metastázami do kostí, ale mohou mít i jinou příčinu — například artróza kyčelního kloubu se může projevovat právě bolestmi v třísle. Bolest na „zdravé“ straně může mít i více vzájemně se potencujících příčin. Přesnou odpověď Vám může dát jenom ošetřující lékař Vaší babičky, který je dopodrobna obeznámen s jejím zdravotním stavem a s výsledky dalších vyšetření.

Při příští návštěvě u babičky se vyptejte ošetřujícího lékaře, určitě Vám bude schopen mnohem lépe babaččiny obtíže vysvětlit.

S pozdravem
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz