Soud určoval dva roky otcovství, otec zemřel než se syn narodil. Lze zařídit vyplacení sirotčího důchodu od narození?

Odpověď na dotaz ze dne 22. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den,chtela bych poradit.Synovi byl priznan sirotci duchot po zemrelem otci,ktery zemrel 7 mesicu nez se syn narodil,soud vyrizoval urceni otcovstvi 2 roky,ale nebyl mi duchod vyplacen zpetne.Pouze od data vydani soudniho rozhodnuti.Je nejaka moznost jak duchod vyplatit od synova narozeni?
Michaela
Ptáte se nás, zda je možnost vyplatit sirotčí důchod pro Vašeho syna zpětně od narození a ne až od data soudem určeného otcovství.

Vážená paní Michaelo,

obecně lze říci, že dle § 55 zákona o důchodovém pojištění nárok na důchod nezaniká uplynutím času (je možné žádat neomezeně zpětně), ale výplata důchodu náleží nejvýše pět let zpětně.

Doporučuji, abyste se obrátila na Call centrum nebo nejbližší pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde po sdělení rodných čísel můžete probrat Vaši situaci zcela konkrétně a poradit se, jak máte nyní postupovat. V případě, že by bylo překážkou pro zpětné vyplacení důchodu v nějakém kontextu rozhodnutí soudu, můžete se obrátit na občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, kde s Vámi mohou probrat další kroky.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová