Soud určí datum úmrtí dceřina otce asi za 3 měsíce, ČSSZ pak bude schvalovat sirotčí důchod stejnou dobu. Je to možné?

Odpověď na dotaz ze dne 13. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, před měsícem zemřel bývalý manžel a otec naší 12 leté dcery. Před pár dny byl vystaven úmrtní list s informací, že datum úmrtí nebylo zjištěno. Nyní bude datum úmrtí určeno soudem. Tento proces bude dle informací soudu trvat cca 3 měsíce, další 3 měsíce má ČSSZ na schválení sirotčího důchodu. Dle informací pracovnice ČSSZ žádost o sirotčí důchod mohu podat, ale nebude zpracována, dokud nedodám nový úmrtní list se soudem určeným datem úmrtí. Na případnou zálohu na sirotčí důchod prý nárok nemám. Je možné, že ČSSZ ponechá sirotka bez prostředků např. po dobu půl roku?
Jitka

Dobrý den, paní Jitko,

píšete, že zemřel otec Vaší dceři, pro kterou chcete požádat o sirotčí důchod. Situace je komplikovaná v tom, že datum úmrtí bude stanovovat soud. Dostala jste informaci z ČSSZ, že dokud nedodáte úmrtní list se stanoveným datem, nebude žádost o sirotčí důchod zpracována. Máte informaci, že soudu může trvat stanovení úmrtí až 3 měsíce, lhůta pro ČSSZ je také tříměsíční. Ptáte se, zda je možné, že sirotek je po tu dobu bez prostředků.

Rozumím, že Vaše situace je komplikovaná a že půlroční čekání je hodně dlouhé. Nevím ale bohužel o žádné možnosti, jak tento proces urychlit, protože datum úmrtí je podle našich informací pro výpočet důchodu nezbytné. ČSSZ zpracovává žádosti o důchody většinou dříve než za 3 měsíce, ale je pravda, že mohou využít celou tuto dobu. Předpokládám, že také víte, že sirotčí důchod je možné vyplatit zpětně od data úmrtí. Představuji si, že by Vám ale pomohlo, kdyby Vám tyto peníze začaly chodit co nejdříve.

Pokud jste v tíživé finanční situaci, můžete zvážit podání žádosti o některou z dávek státní sociální podpory nebo pomoci v hmotné nouzi.

S přáním všeho dobrého Vám i dceři

Barbora Váchová