Souběh vdovského a starobního a invalidního důchodu

Odpověď na dotaz ze dne 11. 9. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
pobírám vdovský důchod a tento rok odcházím do starobního důchodu. Chci se zeptat, jestli se mi i nadále bude vyplácet vdovský důchod spolu se starobním důchodem a v jaké výši?

Píšete, že pobíráte vdovský důchod a letos začnete pobírat starobní důchod. Ptáte se, zda se Vám bude i nadále vyplácet i vdovský důchod a v jaké výši.

Dobrý den,

u nároku na výplatu starobního (nebo i invalidního) důchodu a vdovského důchodu dochází k souběhu dvou důchodů. Oba důchody Vám budou vypláceny. Vyšší důchod se bude vyplácet v plné výši a z druhého důchodu se bude vyplácet jedna polovina jeho procentní části. (Základní výměra u druhého, nižšího důchodu se vyplácet nebude).

Příklad:
Předpokládejme, že výše Vašeho starobního důchodu bude vyšší než výše vdovského důchodu. V takovém případě se Vám bude starobní důchod vyplácet v plné výši, avšak vdovský důchod se zkrátí jednak o základní výměru (která je pro všechny důchody stejná a nyní činí 2400 Kč) a zbývající procentní částka tohoto důchodu se umenší ještě o polovinu.
To znamená, že se Vám fakticky bude vyplácet čtvrtina z procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl Váš manžel v době smrti nárok a celý Váš starobní důchod.

Jak se obecně vypočítává vdovský/ vdovecký důchod?
Vdovský i vdovecký důchod se skládá ze dvou částí: ze základní a procentní výměry. Výše základní výměry je pro všechny důchody stejná a činí nyní 2 400 Kč měsíčně. Výše procentní výměry se vypočítává z důchodu, na který by měl zemřelý nárok v době smrti a činí polovinu jeho procentní výměry.

S pozdravem a přáním hezkých dnů

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz