Skončím v práci, abych pečoval o matku s 2.stupněm příspěvku na péči. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Odpověď na dotaz ze dne 2. srpna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, nyní jsem na nemocenské,v zaměstnání budu po dohodě končit,nemocenskou ukončím a budu pečovat o mou matku, které byl již přiznán před dvěma lety 2. Stupeň závislosti.Dnes už musí bydlet u mne ve společné domacnosti., jelikož už nemůže být sama.Pobira příspěvek. Můj dotaz zní, pokud se prihlasim do evidence na úřadu práce jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výpověď bude napsána z důvodu péče o osobu blízkou. Děkuji za odpověď.
Jaromír
Z důvodu péče o svoji matku (která pobírá příspěvek na péči ve 2. stupni) budete podávat výpověď z pracovního poměru dohodou se zaměstnavatelem. Rád byste věděl, zda budete mít následně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Dobrý den, Jaromíre,

péče o osobu závislou na péči patří mezi tzv. vážné důvody pro ukončení zaměstnání, takže tento důvod určitě doporučuji do výpovědi, příp. dohody o skončení pracovního poměru, uvést. Zajistíte si tím do budoucna možnou vyšší podporu v nezaměstnanosti.

Zaevidovat se na úřad práce může osoba, která nemá žádný pracovně-právní vztah ani příjem a současně si hledá zaměstnání. Pokud tomu tak skutečně bude a zároveň byste splnil podmínky pro vyplácení podpory, pak by neměl být s přiznáním podpory v nezaměstnanosti žádný problém.

Pokud ale budete o matku pečovat celodenně, do zaměstnání těžko nastoupíte. Evidence uchazečů o zaměstnání slouží totiž k vyhledání vhodného zaměstnání osobě, která zaměstnání nemá a má zájem o jeho nalezení. Následná podpora v nezaměstnanosti slouží k překlenutí období, po které si uchazeč o zaměstnání hledá ve spolupráci s úřadem práce zaměstnání. Proto se domnívám, že v případě celodenní péče se do evidence úřadu práce nedostanete.

Pokud jste pečující osobou, je třeba být tzv. zaevidován jako pečující osoba na úřadu práce. Abyste byl pečující osobou, je nutné, abyste byl uveden v tiskopise „Oznámení o poskytovateli pomoci“.

V případě celodenní péče Vám doporučuji požádat na úřadu práce zároveň o změnu výše příspěvku na péči (na vyšší stupeň).

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal