Sirotčí důchod - prezenční studium na VŠ a výdělek

Odpověď na dotaz ze dne 17. září 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem student/ka prezenčního studia VŠ a pobírám sirotčí důchod. Zajímalo by mě, zda si mohu zřídit živnostenský list a pracovat na něj a zároveň stále pobírat sirotčí důchod. A jak by to bylo v případě, že bych pracoval/a na DPP/DPČ?
Píšete nám, že studujete prezenční formou VŠ a pobíráte sirotčí důchod. Ptáte se nás, zda můžete pracovat na živnostenský list a současně pobírat sirotčí důchod. Zajímá Vás také, jak by to bylo výplatou sirotčího důchodu, kdybyste pracoval/a na DPP či DPČ.

Dobrý den,

po dobu, pokud budete splňovat podmínky pro získání sirotčího důchodu, je ve Vašem případě možné si přivydělávat a výše výdělku není omezená.

Z hlediska České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod přiznává, je zásadní dodržení:

  • prezenční formy studia;
  • nepřesažení 26 let věku.

Pokud tedy zvládnete zůstat u prezenční formy studia, pak Vám nejvýše do 26 let věku bude sirotčí důchod i nadále vyplácen, přestože budete mít příjem.

Je jedno, zda budete pracovat jako OSVČ či na DPP/DPČ a není určen žádný strop Vašeho výdělku. Podmínkou je zůstat na denním studiu a nepřesáhnout 26 let.

Jako každému živnostníkovi/zaměstnanci i Vás se bude týkat povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění, platit daně (s těmito povinnostmi sirotčí důchod nijak nesouvisí).

Pro bližší informace Vám v případě rozhodnutí pracovat jako OSVČ (živnostenského listu) doporučuji navštívit příslušný živnostenský odbor.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

Přeji Vám, ať se v podnikání/zaměstnání daří
Olga Stránská