Sirotčí důchod a plnoletost

Odpověď na dotaz ze dne 17. září 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pobírám sirotčí důchod po zemřelém rodiči. Příští měsíc dosáhnu 18 let, studuji střední školu. Musím někde žádat o prodloužení plateb, nebo mě ČSSZ vyzve sama k doručení potvrzení o studiu? Děkuji za odpověď.
Píšete nám, že pobíráte sirotčí důchod po zemřelém rodiči, studujete SŠ a v příštím měsíci dosáhnete plnoletosti. Ptáte se nás, zda musíte někde žádat o prodloužení plateb sirotčího důchodu nebo zda Vás ČSSZ vyzve k doručení potvrzení o studia.

Dobrý den,

píšete nám, že pobíráte sirotčí důchod po zemřelém rodiči, studujete SŠ a v příštím měsíci dosáhnete plnoletosti. Ptáte se nás, zda musíte někde žádat o prodloužení plateb sirotčího důchodu nebo zda Vás ČSSZ vyzve k doručení potvrzení o studia.

Je dobré, že Vás tato otázka napadá. Osmnáctý rok je klíčový pro Vaše rozhodnutí, zda chcete svůj sirotčí důchod nadále nechat zasílat na účet svého rodiče, nebo zda si zřídíte účet svůj.

Pro obě tato rozhodnutí je třeba, abyste osobně navštívil/a důchodové oddělení Vám příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a vyplnil/a příslušný formulář – buď souhlasu se zasíláním sirotčího důchodu i nadále na účet svého rodiče, nebo s rozhodnutím, že chcete již ve své plnoletosti, aby byl sirotčí důchod zasílán na Váš účet.

K oběma formulářům se dokládá potvrzení o studiu. Budete je i nadále zasílat pravidelně na okresní správu sociální zabezpečení, dokud nedokončíte středoškolská či vysokoškolská studia nebo neukončíte pobírání sirotčího důchodu z jiných důvodů.

Změny v nároku (ukončíte studium, přerušíte studium) na sirotčí důchod jste povinnen/povinna hlásit na OSSZ do 8 dnů.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím své rodné číslo, můžete se bavit o Vaší záležitosti zcela konkrétně.

S pozdravem a přáním pohodových dní
Tereza Bímová