Zůstane mi sirotčí důchod i po svatbě?

Odpověď na dotaz ze dne 16. září 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, tatínek mi umřel a s maminkou už nežiji ale žiji s přítelem který by si mě chtěl vzít. Je mi 18let a pořád studuji. Chtěla bych se optat zdali přijdu o sirotčí důchod když budu v daná a nebo mi bude nadále chodit. předem děkuji za odpověď.
Kateřina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám zemřel tatínek a s maminkou už nežijete. Je Vám 18 let, studujete a bydlíte s přítelem, který by si Vás chtěl vzít. Ptáte se, zda Vám sirotčí důchod zůstane, i když se vdáte.

Dobrý den, slečno Kateřino,

uzavření sňatku na nárok na výplatu sirotčího důchodu vliv nemá. Pro Českou správu sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí, je důležité pouze to, zda splňujete podmínky nároku na výplatu tohoto důchodu – jako je podmínka nezaopatřenosti, což ve Vašem případě obnáší nepřesažení 26 let věku a nepřerušení studia.
Případné změny v nároku na výplatu sirotčího důchodu (ukončení studia, přerušení studia) jste povinna hlásit na Okresní správu sociálního zabezpečení do 8 dnů od doby, kdy se tak stane.

Pro případné další dotazy související s Vaším pozůstalostním důchodem se můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na číslo 257 062 860.  Pokud sdělíte pracovnici své rodné číslo, můžete získat zcela konkrétní informace.

S pozdravem

Tereza Bímová