Hrozí, že budu muset vrátit sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 11. října 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pobírám sirotčí důchod krátce, po úmrtí mého otce. Jelikož zemřel o prázdninách a já si byla vyřídit sirotčí důchod v letních měsících dodala jsem potvrzení o studiu na minulý rok. SD mi byl uznán a poslán za srpen a září. Ovšem potvrzení o studiu za tento školní rok na úřad nepřišel. Přišla jsem na to, až když mi nedošel SD za říjen. Dnes budu potvrzení odesílat znovu, tentokrát doporučeně. Bojím se, ale, že přestože ho pošlu, nedostanu SD za říjen a budou po mě vymáhat ten za září, v mé finanční situaci z toho mám noční můry. Děkuji za odpověď.
Denisa
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste se v nedávné době stala sirotkem. Jelikož studujete, vyřídila jste si sirotčí důchod v době prázdnin. Nové potvrzení o studiu na další rok však na úřad nedošlo. Přišla jste na to až, když Vám nebyl sirotčí důchod zaslán. Posíláte potvrzení znovu doporučeně. Máte ale obavy, že po Vás bude chtít úřad vrátit sirotčí důchod za září a říjen.

Dobrý den, slečno Deniso,

na začátku bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho otce.

Nemusíte se bát. Pokud řádně studujete a je Vám méně než 26 let, tak Vám sirotčí důchod náleží. Problém je, že úřadu trvá, než na základě nového potvrzení školy důchod znovu uvolní. Může to být měsíc nebo i měsíc a půl. Nic vracet však nemusíte a zastavený sirotčí důchod Vám následně bude vyplacen zpětně.

Doporučovala bych Vám zavolat si přímo na Call centrum České správy sociální zabezpečení na tel.: 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00). Po nahlášení rodného čísla můžete probrat Vaši záležitost zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého,

Olga Cordiner