Je možné urychlit výplatu sirotčího důchodu, resp. zažádat o vyplacení záloh?

Odpověď na dotaz ze dne 10. prosince 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, dne 21.11. 2014 zemřel otec mých dětí. Dnes 10.12. jsem byla zažádat o sirotčí důchod. Vzhledem k tomu, že jsem neměla k dispozici veškeré podklady o zaměstnání, zaslala jsem žádost na ČSSZ o výpis dob pojištění. Na vyřízení této žádosti mají 90 dní. Tu samou dobu mají na vyřízení žádosti o důchod. Jsem v opravdu tíživé finanční situaci a představa, že půl roku budu bez příjmu je děsivá. Ptala jsem se tedy, zda je možné zažádat o vyplácení záloh. Bylo mi však sděleno, že na to nemám nárok. Poraďte mi, prosím! Děkuji.
Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Lucie,

píšete, že v listopadu zemřel otec Vašich dětí a Vy jste pro ně tedy šla zažádat o sirotčí důchod. K této žádosti potřebujete výpis z pojištění, jehož vyřízení trvá 90 dní, stejně jako vyřízení žádosti o sirotčí důchod. Nacházíte se v tíživé finanční situaci, přesto Vám žádost o vyplacení záloh na sirotčí důchod zamítli. Žádáte tedy o radu, jaké kroky byste ještě mohla podniknout.

Předem mé odpovědi přijměte prosím upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho blízkého.

Zálohy vyplácí ČSSZ pouze ve výjimečných případech, kdy žádost nelze definitivně vyřídit z důvodu nezbytného šetření. Pokud neshledala Váš případ jako výjimečný, obávám se, že s tím nelze nic udělat. Pokud se nacházíte ve vážné finanční situaci a ještě pečujete o děti, měla byste mít nárok alespoň na některou z těchto dávek sociální pomoci. Jejich vyřizování by nemělo být tak dlouhé a některé se dají vyplácet i zpětně. Nicméně by se vše odvíjelo od Vašich nynějších celkových příjmů.

Dále mě napadá, že se v dotazu zmiňujete pouze o důchodu sirotčím, nikoli o vdovském důchodu, na který byste měla mít také nárok a můžete si o něj tedy požádat.

O Vaší konkrétní situaci, důvodu zamítnutí žádosti na vyplacení záloh a možném dalším postupu byste se měla po sdělení svého rodného čísla dozvědět více na lince Call centra ČSSZ.

S přáním dobrého pořízení a světlejších dní

Anežka Moravcová