Přijdu o sirotčí důchod, pokud budu vedena na Úřadu práce?

Odpověď na dotaz ze dne 22. listopadu 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,prosím Vás chtěla bych se Vás na něco zeptat... Umřel mi tatínek v březnu roku 2013 a to jsem ještě nebyla plnoletá bylo mi 17let.čili jsem normálně pobírala sirotčí důchod..V srpnu mi bylo 18let a podala jsem si přihlášku ke studiu...Podlední sirotčí důchod jsem dostala v srpnu 2013 to mi poslaly za červen,červenec a srpen...Pak jsem sirotčí důchod nedostala...Po tom co jsem si podala žádost ke studiu jsem se dozvěděla že jsem těhotná, chodila jsem do školy od září do října ale pak jsem onemocněla měla jsem zdravotní problém tak jsem nechodila do školy a teď v listopadu mi přišel dopis ze školy že jsem bohužel vyloučena a zároveň mi přišel dopiš že mi byl přiznán důchod..Mám dostat po spátku za září,říjen,listopad..Chtěla bych se zeptat když se půjdu nahlásit na pracovní úřad a pošlu to do Prahy na soc.zabezpečení zda příjdu o sirotčí důchod i když budu na mateřské dovolené a zároveň budu vedena na pracovním úřadě...A zda mi vezmou zpátky to co mi poslaly za ty 3měsíce co jsem studovala..Předem moc děkuji za odpověď..Nikol
Nikola
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o tom, že Vám v březnu tohoto roku umřel tatínek. Pobírala jste sirotčí důchod, protože jste nebyla plnoletá. V srpnu Vám bylo osmnáct let. Podala jste si přihlášku ke studiu. Pobírala jste sirotčí důchod po dobu prázdnin, který Vám byl naposledy vyplacen v srpnu. Po podání přihlášky na školu jste zjistila, že jste těhotná. Do školy jste chodila v září a v říjnu, poté jste onemocněla a dál do školy nechodila. V listopadu Vám přišel dopis, že jste byla vyloučena ze školy. Ve stejnou dobu Vám přišel dopis, že Vám byl znovu přiznán sirotčí důchod. Ptáte se, zdali po ohlášení této skutečnosti PSSZ a z důvodu registrace na úřadu práce, i když jste na mateřské dovolené, Vám bude sirotčí důchod sebrán.

Dobrý den, slečno Nikolo,

předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho tatínka.

K Vaší otázce: Pokud byste chtěla nadále pobírat sirotčí důchod, musela byste splňovat podmínku nezaopatřeného dítěte. Za nezaopatření dítě se považuje dítě, které se soustavně nejdéle, však do 26 ti let života, připravuje na budoucí zaměstnání – tedy studuje. Jelikož jste ztratila status studentky na sirotčí důchod od doby, kdy jste byla vyloučena ze školy, bohužel nemáte nárok, a to i když jste v jiném stavu. Tuto skutečnost jste povinna nahlásit na Okresní správu sociálního zabezpečení do 8 pracovních dnu ode dne, kdy se tak stane. Po dobu tří měsíců, kdy jste studovala, máte nárok na zpětné vyplacení sirotčího důchodu.

Pokud byste v budoucnu byla schopná i s dítětem dál studovat (například dálkově), měla byste na sirotčí důchod, nejdéle však do 26 ti let, nárok.

Co se týče nahlášení na úřadu práce, povinnosti platit si zdravotní pojištění a další, si prosím prostudujte modelovou odpověď , kde se můžete dozvědět, jak dále postupovat.

Více informací můžete také získat na Call centru České správy sociálního zabezpečení: tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00). Po nahlášení Vašeho rodného čísla, se můžete bavit zcela konkrétně.

S úctou,

Olga Cordiner