Mají děti v péči prarodičů po smrti jednoho z nich nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 29. prosince 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,máme s manželem v péči svá vnoučata.Jejich matka je vážně nemoná a otec žije v cizině ,na děti nám platí výživné stanovené soudem.Zajímá nás,jestli by děti v případě smrti jednoho z nás měli nárok na sirotčí důchod.Děkuji.
Marie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že máte s manželem v péči svá vnoučata. Matka vnoučat je vážně nemocná. Otec je v cizině a platí na děti výživné stanovené soudem. Zajímá Vás, jestli by děti po smrti jednoho z Vás prarodičů měly nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den, paní Marie,

dle zákona o Důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb, sirotčí důchod náleží pouze nezaopatřenému dítěti, zemřel-li mu rodič, osvojitel nebo osoba, která nebyla rodičem nebo osvojitelem, ale na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy, převzala nezaopatřené dítě do péče nahrazující péči rodičů nebo do společné výchovy manželů.

Pokud soud rozhodl o tom, že jste převzali děti do výchovy, která nahrazuje péči rodičů, pak by měly mít nárok na sirotčí důchod po Vás prarodičích. Již ne po rodičích. Nejsem si úplně jistá, jestli tomu tak u Vás je, protože otec platí dále výživné.

Pro více informací kontaktujte prosím Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00).

S přáním všeho dobrého,

Olga Cordiner