Kdy končí nárok na sirotčí důchod po absolutoriu VOŠ při nepřijetí na do dalšího studia?

Odpověď na dotaz ze dne 12. ledna 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Dcera 23 let,pobírá po svém zemřelém otci sirotčí důchod. V černu bude končit VOŠ absolutoriem. Má zájem se ještě přihlásit na vysokou školu denní studium. Chtěla bych se zeptat jak bude pobírat dál sirotčí důchod v případě přijetí a nebo kdy dostane naposledy důchod v případě nepřijetí a tudíš skončí se studiem. Absolutorium bude konat 3.června výplatní termín má 10 června. děkuji moc za odpověď
vladimíra pašková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o své dceři, které je 23 let a pobírá po svém otci sirotčí důchod. Dcera v červnu ukončí školu absolutoriem. Ptáte se, jak to bude vypadat s výplatou jejího sirotčího důchodu v případě přijetí i nepřijetí na další školu. Absolutorium se bude konat 3. června a výplatní den sirotčího důchodu má dcera 10. června.

Dobrý den, paní Pašková,

Sirotčí důchod Vaší dcery a i Váš vdovský důchod závisí na tom, zda Vaše dcera splní podmínku nezaopatřeného dítěte, tedy že bude nejdéle do 26 let života mít status studentky.

V případě, že by Vaše dcera nebyla přijata na VŠ a v červnu ukončila řádně studium, vztahuje se na ni měsíc ochranné lhůty – tzn., že důchod, který má splatnost 10. června, bude dceři ještě náležet (důchody jsou totiž vypláceny na měsíc dopředu). Ukončení studia je nutné na ČSSZ nahlásit do 8 dní od doby, kdy se tak stane.

V případě, že by se dcera na VŠ dostala, důchod by jí byl na letní měsíce také ukončen, ale s novým potvrzením o studiu zaslaném na ČSSZ, znovu obnoven a splacen zpětně i za období prázdnin.

Pro bližší informace volejte prosím Call centrum ČSSZ tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00).

S přáním všeho dobrého

Olga Cordiner