Kdo smí nakládat se sirotčím důchodem a s odměnou pěstouna?

Odpověď na dotaz ze dne 20. ledna 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den po pátraní na internetu jsem narazil na vaše stránky chvili jsem to tady pročítal a jde vidět že tomu asi rozumíte... Můj dotaz směřuje především k učelu sirotčího důchodů a odměny pěstouna.... Nejprve vám popíší mou a bratrovou situaci ať jste v obraze: Naší se rozvedli když nám bylo šest ,bydleli jsme u matky a tak ve 13 letech se mati o nás nestarala takže nas soud svěřil do peče babi a dědy kde bydlel i otec .. v 15 letech otec umrel na cukrovku a babi pobírala můj sirotčí důchod až do 21 .ted mam 22 a studuji VOŠ. asi v 17 letech umřel dědy který tady s nama bydlel... starali jsme se s bratrem jak o rodinny dum tak i o dedu s otcem do posledních chvil. Babi nám nedopřávala nikdy ....to znamená zaplatit jizdne do skoly cca 1500kc měsicne a tak sotva atť je co na sebe a tím to konci(oblek na svatbu a motorku a auto jsem si koupil ze svých brigád )... samozřejmě musíme počitát že pere elektriku a plyn ....vodu máme svou ...i kdyz jsem bydlel rok u pritelkyne a jezdil jsem tu denne pomahat at tu babi není sama tak jsem nedostal víc jak 1500kc mesíčně na autobus a tak jedny ryfle za rok a jedny boty ....Vždy jsem si říkal že ona ty peníze neutratí a jednou je třeba podědí me jenže ted nás babi vydědila tak že cely barák napsala na svou dceru a nám jen zůstala 1/12.pro každého z celého domu po předchozím dědickem řízeni po dědovi.v současne době má odměnu pěstouna 5800kč a sirotči duchod jsem si před pul rokem prevedl na sebe.muj dotaz je jestli je vše normálni ,jestli by za tech sest let co brala muj důchod mi neměla něco dat nebo tak ,a kcemu slouži ta odmena pěstouna ,nepřijde mi ferove když jsem takdy nebyl a ona cely rok pobírala penize ,(předpokladam že s techto penez zaplatila nové radiatory a cerpadlo a dalsi veci v baraku ) Ale je nutné podotknout že ty peníze dala do baráku své dcery .... děkuji za odpověď a omlouvám se pravopisné chyby děkuji :) Lukáš
Lukáš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Popisujete svou současnou situaci a to, co k ní vedlo. Jste nyní v pěstounské péči své babičky, která za péči pobírá odměnu pěstouna. Rovněž do doby před půl rokem, kdy Vám bylo 21 let, chodil babičce Váš sirotčí důchod. Jste nespojený s tím, jak s penězi naložila, a ptáte se, zda je s tím možné něco udělat, v případě, že ano, co.

Dobrý den, Lukáši,

mrzí mě, že máte takovou zkušenost. S Vaším dotazem jsem se pro ověření obrátila na Českou správu sociálního zabezpečení i na sociální oddělení občanské poradny.

Co se týče sirotčího důchodu, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) může nějakým způsobem zasáhnout pouze v situaci, kdy rodič nebo pěstoun aktuálně pobírá za dítě sirotčí důchod a užívá ho neadekvátním způsobem. Ve chvíli, kdy již sirotčí důchod pobíráte sám, nedokáže ČSSZ zpětně řešit situaci, kdy ho pobírala babička.

Odměna pěstouna je doslova odměnou pro pěstouna – to znamená, že s ní může babička naložit, jak uzná za vhodné. Nejde totiž o peníze vyplácené účelově – nejsou určené na pokrývání výdajů spojených s péčí o dítě. Opak je pravdou u příspěvku na úhradu potřeb dítěte, jehož použití je účelově vázáno („na úhradu potřeb dítěte“). O něm se nicméně v dotazu nezmiňujete.

Doporučuji a povzbuzuji Vás k tomu obrátit se v souvislosti s otázkami a pochybnostmi ohledně pěstounské péče, jakož i příspěvků a odměn s ní souvisejících, na orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) pobočky městského/obecního úřadu, podle Vašeho bydliště. Tam Vám budou umět kompetentně poradit a pomoci.

Můžete se zkusit obrátit také na některou z občanských poraden.

S přáním všeho dobrého,

Juliána Bindásová