Má dcera nárok na sirotčí důchod po otci, který možná neplatil pojištění?

Odpověď na dotaz ze dne 4. ledna 2015 zobrazit původní dotaz
dobrý den,potřebovala bych poradit,26.12.2014 zemřel na slovensku v Bratislavě otec mé 15 leté dcerky,přirozenou smrtí,ve věku nedožitých 50 let.nenašel se občanský průkaz ani žádné jiné doklady,nemám vůbec tušení jestli platil soc.a zdrav.pojištění,od narození dcerky jsme spolu nežili.má prosím dcera nárok na sirotčí důchod?a pokud pojištění neplatil má vůbec smysl něco vyřizovat?moc děkuji za Vaší odpověď a radu.Marcela
Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda má dcera nárok na sirotčí důchod po jejím zesnulém otci, který žil na Slovensku a zemřel ve 49 letech. Od narození dcery jste spolu nežili, a proto nemáte informace, zda si platil sociální pojištění. Ptáte se na to, zda bude mít dcera nárok na sirotčí důchod, pokud si její otec sociální pojištění platil, a zda má cenu se pokoušet sirotčí důchod získat v případě, že její otec pojištění neměl.

Dobrý den, paní Marcelo,

pokud je Vaše dcera nezaopatřeným dítětem (zjednodušeně se dá říct, že stále studuje), tak by měla mít nárok na sirotčí důchod. Pro jeho získání je nutné splnit potřebnou dobu pojištění, která by v případě otce Vaší dcery, kterému bylo 49 let, byla 5 let za posledních 10 let, respektive 10 let za posledních 20 let nebo alespoň polovina z této doby. Pro podání žádosti o sirotčí důchod budete potřebovat úmrtní list otce Vaší dcery (tudíž by neměl být problém, že se nenašel jeho občanský průkaz) a rodný list dcery.

Ve Vašem případě bych Vám tedy poradila obrátit se na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde Vám mohou poradit, jak ve Vašem konkrétním případě postupovat.

Přeji mnoho zdaru při vyřizování sirotčího důchodu pro dceru.

S pozdravem

Markéta Draxlerová