Má vnuk nárok na sirotčí důchod, pokud jeho matka neplatila výživné?

Odpověď na dotaz ze dne 25. ledna 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,prosím o odpověd na můj dotaz. Můj syn se před 10lety rozvedl a v péči mu zůstalo malé dítě. Jeho matka o něj nejevila velký zájem,špatně platila alimenty,které syn vymáhal i soudně. Se svým synem,kterému je nyní 14let,komunikovala občas pouze virtuálně.Nyní jsme se dověděli,že zemřela, i když jí bylo teprve 38let. Zajímalo by mě, jestli má vnuk nárok na sirotčí důchod,když s matkou nežil a ona dlužila na alimentech.Před Vánoci na ni můj syn podával z tohoto důvodu trestní oznámení, které se ještě nezačalo vyřizovat.Děkuji předem za odpověd. Ulrichová
Babička
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Váš dotaz se týká nároku na sirotčí důchod Vašeho vnuka. Vnuk byl po rozvodu rodičů svěřen do péče otce (Vašeho syna). Jeho matka neplatila řádně výživné, problém řešil soud a bývalý manžel na ni podal v této souvislosti trestní oznámení. Nyní se ukázalo se, že matka ve věku 38 let umřela. Vnukovi je v současnosti 14 let. Ptáte se, zda má nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den, paní Ulrichová,

sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti, zemřel-li mu rodič, osvojitel nebo osoba, jíž bylo dítě soudním rozhodnutím svěřeno do výchovy.

Náleží mu však pouze v případě, že zemřelý rodič (osvojitel, soudem určená osoba) byl ke dni smrti poživatelem starobního či invalidního důchodu nebo splňoval ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění  pro nárok na invalidní nebo starobní důchod (a to i předčasný) anebo zemřel-li následkem pracovního úrazu (dle zákona č. 306/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění s účinností od 1. 1. 2012). Pro potřeby nároku na sirotčí důchod nicméně postačuje, splnil-li zemřelý rodič ke dni úmrtí alespoň polovinu potřebné doby pojištění.

Skutečnost, že matka Vašeho vnuka neplatila řádně výživné, neovlivní případný nárok na sirotčí důchod. Tím, co pro nárok hraje klíčovou roli, je právě naplnění podmínky potřebné doby pojištění, resp. alespoň poloviny potřebné doby pojištění.

To, zda tato podmínka u matky Vašeho vnuka splněna byla či ne, Vám po zadání osobních údajů (rodné číslo vnuka), sdělí na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Číslo na Call centrum ČSSZ je 257 062 860.

S úctou a přáním všeho dobrého,

Juliána Bindásová