Sirotčí důchod v době akadamických prázdnin?

Odpověď na dotaz ze dne 9. února 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně sirotčího důchodu, který pobírám. V současné době jsem studentkou VŠ, jelikož mi tato škola nevyhovuje, plánuji se letos přihlásit na jinou VŠ. Přijímací zkoušky se konají v červnu- tudíž na konci letního semestru. Plánuji do června normálně chodit do školy, ale zároveň se připravovat na přijímačky. Zajímalo by mě, jak by to bylo s vyplácením sirotčího důchodu, kdybych v červnu ukončila studium na dosavadní VŠ, udělala přijímačky na novou VŠ a tentýž měsíc mi bylo sděleno, že jsem na novou VŠ přijata. Bude mi vyplácen sirotčí důchod i po dobu prázdnin? Měla bych statut studenta i kdybych na dosavadní škole již nestudovala, ale byla bych přijatá na jinou VŠ? Nejsem si jistá, zda budu mít potvrzení o studiu již v červnu, protože zápisy jsou většinou až v září, tudíž bych to nemohla nijak doložit- pouze dopisem o přijetí do studia. Jelikož je sirotčí důchod mým jediným příjmem (s matkou nemám dobré vztahy), tak nemohu čekat na přiznání důchodu až po doručení nového potvrzení o studiu. Děkuji moc za odpověď, radu,.. Hezký den, Adéla
Adéla
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste studentkou VŠ a pobíráte sirotčí důchod. Nejste na škole spokojená a chystáte se přejít na jinou VŠ, kde musíte složit přijímací zkoušku. Plánujete, že budete do konce semestru chodit na stávající VŠ a na jeho konci studium ukončit. Ptáte se, jak to bude s pobíráním sirotčího důchodu v období letních prázdnin, tedy bude-li Vám důchod, na kterém jste existenčně závislá, chodit i v letních měsících.

Dobrý den, slečno Adélo,

podle zákona jste povinna ukončení studia nahlásit České správě sociálního zabezpečení do 8 pracovních dní od doby, kdy se tak stane. Můžete tuto povinnost nedodržet a na správu poslat nové potvrzení školy až v září, ale riskujete, že se dostanete do problémů, pokud nebudete na novou školu přijata. V takovém případě bude po Vás úřad peníze vymáhat zpět. Úřad si stanovuje lhůtu 8 dní, aby předcházel vyplácení důchodů, které příjemcům již nenáleží.

Nevím, jaké potvrzení VŠ máte, zdali máte potvrzení o studiu pouze na období školního roku od září/října do června a v září dostanete nové potvrzení na následující rok. V takovém případě to v praxi funguje tak, že Vám bude důchod na letní měsíce zastaven a v září s novým potvrzením obnoven a vyplacen zpětně i za letní měsíce, a to i v případě, že zůstanete studovat na stejné škole. Nijak by se to tedy nelišilo od situace, kdybyste skončila na jedné škole a v září začala studovat školu novou. S novým potvrzením by Vám byl důchod vyplacen zpětně i v tomto druhém případě.

Jiná situace by byla, pokud Vám škola vystavila potvrzení o studiu s předpokládanou dobou ukončení studia. Pak by Vám sirotčí důchod chodil i po dobu prázdnin. Zvážila bych tedy ukončování studia a čekala, jestli budete na novou školu přijata. Ukončit školu můžete v září, kdy přejdete na školu novou.

Nevím, jaké potvrzení o studiu máte, ale z praxe bohužel bývá obvyklé, že VŠ vydává potvrzení pouze na konkrétní školní rok, úřad důchody na prázdniny zastavuje a následně v září s novým potvrzením vyplácí zpětně.

Bližší informace získáte v Call centru České správy sociálního zabezpečenína tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00).

S přáním všeho dobrého,

Olga Cordiner